Surface Pro 4 w dwóch rozmiarach, powrót Surface Mini, dokowalny Surface Phone?

Wraz z styczniową premierą procesorów 5 generacji z serii Core od Intela (Broadwell-U), pojawia się coraz więcej informacji i plotek na temat czwartej serii tabletów Surface.

Według analityków firmy Design & Trend, SP4 może pojawić się w dwóch rozmiarach – w wersji przypominającej obecny model (12 cali, 2160 x 1440 pikseli) oraz wersji mniejszej, o bliżej niesprecyzowanych parametrach. Wracają też plotki o Surface Mini, który miałby mieć 8-calowy ekran i pełny Windows w architekturze x86 (najprawdopodobniej z procesorem Atom).

O ile duża wersja osiągnęła już stabilną pozycję na rynku i w zasadzie nie ma bezpośredniej konkurencji, o tyle Mini miałby bardzo trudną przeprawę. Z jednej strony miałby Androida (aplikacje, konsumpcja treści, usługi), a z drugiej, kilka razy tańsze tablety z pełnym Windowsem od mniej znanych producentów lub choćby HP Stream 7. Brak wartości dodanej i prawdopodobnie zauważalnie wyższa cena stawiałyby pod znakiem zapytania rynkowy sukces takiego sprzętu, stąd pojawienie się Mini wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne.

surface-performance

Dużo ciekawsze, ale niestety równie mało (według mnie) prawdopodobne, są informacje na temat nowej hybrydy z linii Surface, która łączyłaby w sobie dwa urządzenia – smartfona i laptop. Według przecieków, smartfon wsuwałby się w obudowę laptopa, będąc jego „sercem” zawierającym procesor i najważniejsze elementy sprzętowe. Samo rozwiązanie jest bardzo ciekawe, ale niesie za sobą wiele problemów. Po pierwsze – system operacyjny. Trudno sobie wyobrazić smartfon z pełnym Windowsem. Po drugie – procesor. Trudno o kompromis między żywotnością baterii (smartfon), a wystarczającą mocą obliczeniową (laptop). A nie sztuka stworzyć smartfona o fatalnej żywotności baterii oraz laptop o żenującej wydajności.

Pytanie brzmi jak bardzo Microsoft chce inwestować i mieszać w linii Surface, która wreszcie wydaje się być samowystarczalna i generująca dochody.