Superbook – zamień swój smartfon w laptop za niecałe 100 dolarów

Żyjemy w czasach, w których nasze smartfony oferują ogromną moc obliczeniową. Wystarczy przypomnieć, że komputer pokładowy misji Apollo 11 miał milion razy mniejszą pamięć operacyjną niż dzisiejsze smartfony. Jednak przez fakt, iż interfejs w naszych telefonach jest dopasowany do małych wyświetlaczy nasza produktywność jest ograniczona. Potrzebujemy dodatkowych urządzeń z fizyczną klawiaturą, takich jak laptopy, aby normalnie pracować. Lecz co by było gdyby można było nasz smartfon zamienić w komputer?

Prób dokonania tego wyczynu było wiele. Motorola zaprezentowała w 2011 roku model Atrix razem z Laptop Dock, lecz produkt nie szczycił się zbytnią popularnością. Rok później Asus próbował zawojować rynek z Padfonem, jednak i jemu nie udało się tego osiągnąć. Powód był prozaiczny – zbyt wysoka cena obu urządzeń. Teraz swoich sił chce spróbować Andromium Inc. z urządzeniem, które kosztuje 99$.

Screenshot_20160722-162057

Pracownicy tej firmy stworzyli sprzęt, który zamienia większość nowych smartfonów w notebooka, a to wszystko za ułamek jego ceny. Z zewnątrz urządzenie wygląda jak zwykły laptop, jednak w jego wnętrzu nie znajdziemy ani procesora, ani dysku. Superbook wyposażony jest w 11,6″ ekran HD, pełnowymiarową klawiaturę z fizycznymi przyciskami nawigacyjnymi oraz płytkę dotykową obsługującą multitouch. Znajdziemy w nim także 2 porty USB. Co więcej, producent twierdzi, iż bateria wystarczy na ponad 8h pracy i jednocześnie naładuje nam telefon. Brzmi wspaniale!

Superbook ładowanie

Urządzenie budzi się do życia po podłączeniu smartfona z zainstalowaną aplikacją Andromium. Ten program to właściwie dodatkowa nakładka na Androida z interfejsem znanym z Windowsa. Znajdziemy w niej między innymi menu start oraz pasek zadań. W tym momencie mała liczba aplikacji jest przystosowana do pracy w tym środowisku, jednak zgodnie z obietnicami producenta ma się to zmienić.Superbook productivity

Do obsługi Superbooka wymagany jest smartfon z Androidem Lollipop (lub wyższym), dwurdzeniowym procesorem (lub lepszym), co najmniej 1,5GB pamięci operacyjnej oraz 25 MB wolnego miejsca na dysku. Nie są to zbyt wygórowane wymagania, jednak trzeba pamiętać, że im lepszy smartfon, tym bardziej komfortowa będzie praca z urządzeniem.

Superbook

Podsumowując, Superbook jest jednym z ciekawszych pomysłów jakie kiedykolwiek widziałem na platformach crowdfundingowych. Nie jest to oczywiście projekt bez wad, jednak przy tak niskiej cenie wiadome jest, że producent musiał pójść na pewne kompromisy. Dajcie znać co myślicie o tym i o podobnych pomysłach. A może balibyście się oprzeć całe wasze technologiczne życie na jednym urządzeniu?

Źródło: Kickstarter