Zdjęcia Google

Suggested Actions, czyli odrobina AI w obrębie Zdjęć Google

Google I/O 2018 trwa w najlepsze. Możecie się domyślić, że to takie chwile, w których praca we wszystkich redakcjach technologicznych światach wre. Nie inaczej jest zresztą tym razem, bowiem gigant z Mountain View omawia na swojej konferencji stosunkowo dużo nowości. Jedną z nich jest Suggested Actions, czyli nowa grupa funkcji oparta na AI, w którą wyposażone zostaną Zdjęcia Google.

Zdjęcia Google to jeden z tych produktów giganta z Mountain View, wokół którego dzieje się niewiele zamieszania, choć samej usłudze nie można zarzucić zbyt wiele. Być może dlatego, że jest to aplikacja powszechna i stosunkowo udana, czego dowodzi chociażby fakt, że dziennie w jej obrębie wyświetlane jest ponad 5 miliardów zdjęć. Temat przewodnim tegorocznej konferencji jest – w gruncie rzeczy po raz kolejna – sztuczna inteligencja (a raczej jej mechanizmy oparte na uczeniu maszynowym i deep learningu, które zwykliśmy określać w ten właśnie sposób). Już się pewnie domyślacie, że ten zakres objął również Zdjęcia Google.

Świeżo zaprezentowaną funkcją są Suggested Action (czyli… sugerowane działania). Nazwa jest bardzo rozmyta i szeroka, podobne bowiem ma być spektrum możliwości AI. Suggested Actions mają oferować chociażby funkcję automatycznej korekcji jasności tych zdjęć, które zostały niedoświetlone na etapie cykania. Oprócz tego, telefon ma sugerować nam wysłanie zdjęć do osób, które się na nim znajduje.

Mam spore wątpliwości co do kolejnej funkcji, która ma wynikać ze wspaniałych zdobyczy sztucznej inteligencji. Zakładam, że nie jestem jedyną osobą, która nie przepada za skanowaniem dokumentów i zdecydowanie woli zwyczajnie robić im fotki. Zdjęcia Google mają już za jakiś czas samodzielnie dbać o odpowiedni kąt dokumentu, korygować zniekształcenia i przekształcać całość w PDF-a… Szkoda tylko, że taką aplikację miałem jeszcze na Gingerbreadzie ;).

 

Ostatnia funkcja jest rzeczywiście ciekawa i w gruncie rzeczy liczę, że się pojawi. Jest nią bowiem automatyczne kolorowanie czarno-białych zdjęć, a także możliwość wyróżnienia pierwszego planu poprzez pozostawienie kolorów wyłącznie na nim. To brzmi już rzeczywiście jak namiastka sztucznej inteligencji, a w każdym razie funkcja ułatwiająca życie – oczywiście zakładając, że telefon zaproponuje nam to w odpowiednim momencie, a całość będzie działać zgodnie z przewidywaniami.

Suggested Actions mają trafić do Zdjęć Google na przestrzeni najbliższych miesięcy. Jeśli już teraz nie możecie się tego doczekać, a nie akurat tej aplikacji nie macie zainstalowanej na swoim smartfonie, to możecie nadrobić to klikając w poniższy baner.

Pobierz aplikację z Google Play

Pamiętacie jeszcze, co zmieniło się w Zdjęciach Google w ubiegłym roku?

To oczywiście nie wszystko, co Google zaprezentował na swojej konferencji. Podsumowanie znajdziecie na Tabletowo.pl zaraz po jej zakończeniu!

https://www.tabletowo.pl/2017/06/03/zdjecia-google-podpowiedza-ci-ktore-zdjecia-powinienes-zarchiwizowac/

źródło: Android Police