Gdy z twoim uzależnieniem od smartfona jest naprawdę źle - Substitute Phones 18

Gdy z twoim uzależnieniem od smartfona jest naprawdę źle – Substitute Phones

Siła nawyku potrafi mocno wpływać na nasze zachowania. Na przykład: siedzisz sobie bezczynnie w autobusie komunikacji miejskiej, i bezwiednie „smyrasz” palcem po ekranie smartfona. Nawet nie po to, żeby sprawdzić powiadomienia – wszak zrobiłeś to przed minutą. Po prostu nie masz co zrobić z dłonią. Klemens Schillinger ma pomysł, czym zająć twojego znudzonego kciuka.

Austriacki projektant stworzył serię… hm, przedmiotów, które kształtem przypominają smartfony, choć nimi nie są. Nazwał je Substitute Phones. Inspiracją dla ich stworzenia było obserwowanie, jak mocno rozpowszechniony jest kompulsywny gest sprawdzania smartfona.

Gdy z twoim uzależnieniem od smartfona jest naprawdę źle - Substitute Phones 19

W każdej z wersji atrapy znajdują się inne wstawki, których poruszanie symuluje określony gest, np. rozwijania listy aplikacji od dołu, odblokowywania urządzenia czy uszczypnięcia ekranu w celu powiększenia zdjęcia.

Gdy z twoim uzależnieniem od smartfona jest naprawdę źle - Substitute Phones 20

Według Schillingera, te małe tabliczki z wmontowanymi kulkami, działają jak narzędzia terapeutyczne. Jego zdaniem mogą nawet pomagać użytkownikom smartfonów radzić sobie z uzależnieniem od nich, jeśli naszłaby konieczność kompletnego odstawienia telefonu. Substitute Phone ma być zatem bardziej czymś, co pomoże zająć dłonie po całkowitym odcięciu się od smartfona, niż zostać alternatywą wobec telefonu, noszonego w drugiej kieszeni spodni.

Gdy z twoim uzależnieniem od smartfona jest naprawdę źle - Substitute Phones 21

Zewsząd dochodzą do nas raporty sugerujące, że poświęcanie zbyt dużej ilości czasu urządzeniom przenośnym, w tym wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych, może pogłębiać skłonności do depresji. Trudno mi wypowiedzieć się na temat wartości terapeutycznej atrap Schillingera. Zauważam jednak u znajomych, i u siebie również, gesty świadczące o nawykach wypracowanych przez wieloletnie użytkowanie telefonów i smartfonów. Regularne sprawdzanie powiadomień na ekranie urządzenia przenośnego przestało być uznawane za niepokojące, a zaczęto je uznawać za normalne.

Nie jest to pierwsze urządzenie zaprojektowane przez Klemensa Schillingera, które swą formą zachęca do odkładania smartfonów. Jakiś czas temu zaprezentował on lampkę, która świeciła tylko w sytuacji, gdy do szuflady w jej podstawie włożyliśmy telefon.

źródło: Klemens Schillinger przez Android Authority