Strategy Analytics: Qualcomm, MediaTek, Spreadtrum, Samsung i Huawei największymi producentami modułów łączności do smartfonów | Tabletowo.pl

Strategy Analytics: Qualcomm, MediaTek, Spreadtrum, Samsung i Huawei największymi producentami modułów łączności do smartfonów

Dołącz do dyskusji 0

Qualcomm, MediaTek, Spreadtrum, Samsung i Huawei – kojarzymy ich głównie jako producentów urządzeń mobilnych lub procesorów do nich. Wszyscy jednak zajmują się również projektowaniem i produkcją modułów łączności. Strategy Analytics przygotował raport, z którego dowiadujemy się, jak kształtuje się udział każdego z producentów.

Wydaje się, że tempo, w jakim rozwija się segment procesorów nieco zwolniło, jeśli porównamy je z tym, obserwowanym rok temu. W okresie od kwietnia do czerwca 2015 roku wzrost wyniósł zaledwie 1,5% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Zysk, jaki wygenerował ten rynek, „zamknął się” w 5 miliardach dolarów.

Badacze ze Strategy Analytics nie ukrywają, że segment dotknęła stagnacja. Brak też widocznej zmiany, gdy wziąć pod uwagę, kto zajmuje pierwszych pięć miejsc. A są to Qualcomm, MediaTek, Spreadtrum, Samsung i Huawei. Pierwszy z nich zagarnął aż 60% rynku, zaś drugi – 19%.

MediaTek zaliczył 36% wzrost względem okresu analogicznego sprzed roku, jeśli wziąć pod uwagę ilość dostarczonych modułów LTE. Największym rynkiem zbytu są dla niego obecnie Chiny i tamtejsi producenci smartfonów, którzy do końca tego roku mogą zamówić łącznie 150 milionów egzemplarzy modułów LTE.

Świetnie radzi sobie również Spreadtrum, który choć jest w ogólnym zestawieniu na trzecim miejscu, to jeśli wziąć pod uwagę tylko produkcję modułów 3G, „wskakuje” na drugą lokatę, zaraz za MediaTekiem. Qualcomm świadomie powoli odchodzi od 3G na rzecz LTE, jednak mimo to i tak traci w tym segmencie – udział jego modułów 4G zmniejszył się w ciągu roku z 85% do „zaledwie” 66%. Winą analitycy obarczają kiepską sprzedaż Snapdragona 810, którego dotknęły problemy z przegrzewaniem się, przez co zrezygnowali z niego m.in. LG i Samsung przy okazji tworzenia tegorocznych flagowców.

A jeśli już mowa o Koreańczykach – Samsung zwiększył sprzedaż swoich modułów o 1/6, głównie ze względu na fakt, że tegoroczne high-endy z serii S i Note napędzane są przez jego procesory Exynos. Biorąc pod uwagę, że pracuje on nad kolejnymi autorskimi układami, może wkrótce umocnić swoją pozycję.

Źródło: Android Headlines

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona