SteamBoy – jeszcze tablet czy już przenośna konsola do gier?

Nikogo nie dziwi, że jednymi z najczęściej pobieranych aplikacji na tablety i smartfony są gry. Wraz z wzrostem mocy obliczeniowej i wydajności tych urządzeń, przestały być to tylko proste projekty 2D, a coraz mocniejsze GPU pozwalają na uzyskanie grafiki, która kiedyś dostępna była tylko na komputerach PC.

Wiąże się z tym jednak pewnie mankament, o którym pisaliśmy wielokrotnie. Sterowanie. Wydawcy dwoją się i troją, żeby wymyślić wygodną kontrolę gry za pomocą ekranu dotykowego, ale nie zawsze jest to możliwe. Dedykowany pad czy inne urządzenia peryferyjne zawsze będą wygodniejsze, szybsze i bardziej precyzyjne. Właśnie z tego powodu powstają przenośne konsole gier, które do tej pory nie zdobyły jednak znaczącej popularności. No może z wyjątkiem… GameBoya od Nintendo.

Są jednak producenci, którzy dalej wierzą, że przenośne konsole (często przypominające tablety) mają rynkowy sens. A renesans takich urządzeń może pojawić się za sprawą platformy Valve Steam Machines, opartej na linuksowym systemie operacyjnym SteamOS. Premiera urządzeń od partnerów Valve została przesunięta na początek roku 2015, a większość z nich, to mają być stacjonarne konsole pod duży telewizor, na wzór Xboxa czy PlayStation.

https://www.youtube.com/watch?v=UM63RuEhgHU

Na szczęście są też firmy, które stawiają na rozwiązania przenośne. I tak właśnie narodził się pomysł tableto-konsoli SteamBoy. Ma to być pierwsze urządzenie pozwalające na grę w tytuły ze Steama na dedykowanej konsoli przenośnej. Model zaprezentowany został podczas targów E3 i według członków zespołu odpowiadającego za jego konstrukcję, będzie wyposażony w 4-rdzeniowy procesor, 4 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej oraz łączność WiFi i 3G.

Jego wygląd w zdecydowany sposób nawiązuje do oficjalnego kontrolera Steam, przedstawionego na początku tego roku – szczególnie jeśli chodzi o same przyciski i sterowanie. Na środku konsoli znajduje się 5-calowy ekran dotykowy, który ma jeszcze bardziej ułatwić obsługę interfejsu.

Co myślicie o takim rozwiązaniu – czy w dobie mocnych tabletów i smartfonów konsole przenośne w ogóle mają sens?