Steam Remote Play
Steam Remote Play (fot. Steam)

Steam Remote Play pozwala na granie w gry local co-op przez sieć

Każdy wie, że z gier komputerowych najlepiej jest cieszyć się z przyjaciółmi. Do wyboru mamy masę gier online, jak i sporo tych, w które możemy pograć z kimś lokalnie. Od teraz na Steamie w te drugie możecie grać ze znajomymi, nawet jeśli dzielą Was kilometry.

Remote Play w wersji beta pozwala na łączenie się ze znajomymi podczas grania w gry wspierające local co-op. Aby samemu wypróbować nową funkcję, trzeba najpierw przystąpić do programu beta Steam. Żeby to zrobić, należy wejść odpowiednio w Steam -> Ustawienia -> Konto -> Udział w testach beta -> zaznaczyć Steam Beta Update. Po wybraniu tej opcji Steam będzie musiał się zaktualizować i zresetować. Gdy jesteśmy już członkiem programu beta razem z naszym przyjacielem jedyne, co zostało zrobić, to wejść do gry, uruchomić nakładkę Steam (Shift + Tab) i zaprosić kogo chcemy za pomocą opcji Zaproś do Remote Play.

Reklama
Opcja pozwalająca nam na dzielenie się rozgrywką / Steam

Pierwszą grą, którą testowałem, było The Binding of Isaac: Afterbirth+. Gra oferuje możliwość zagrania z innym graczem, ale tylko lokalnie. Dzięki Remote Play wraz z moim znajomym nie mieliśmy jakichkolwiek problemów, aby razem zagrać. Obraz po stronie odbieranego nie różnił się od mojego, a kolega nie odczuwał żadnego opóźnienia. Co najciekawsze – nawet tej gry nie posiada. Do wspólnego „kanapowego grania przez internet” wystarczy jedna kopia aplikacji. Jeśli podczas zabawy wystąpi między Wami kłótnia o kontroler, możecie je rozdzielić między sobą w oknie Remote Play. Kolejną rzeczą, którą chciałem sprawdzić, jest wsparcie dla módów w grze i tutaj również – zero problemów. Jeśli wszystko działa po mojej stronie, to znaczy, że działać będzie i po drugiej.

The Binding of Isaac z modem pozwalającym na wybór dwóch postaci. Jak widać, to również nie problem dla Remote Play / własne

Następną grą, w którą udało mi się zagrać ze znajomym, było Enter the Gungeon i coś bardziej wymagającego, czyli Rocket League. Passa udanej rozgrywki wciąż trwała. Nie mieliśmy żadnych problemów z połączeniem, sterowaniem i samą grą. Dawało nam to mnóstwo zabawy, mimo że w Rocket League powoli było widać to, że gra jest strumieniowana.

Rocket League moimi oczami – po lewej stronie moje auto, po drugiej to kierowane padem oddalonym ode mnie setki kilometrów / własne

Uwielbiam grać na komputerze i uwielbiam grać z przyjaciółmi. Od teraz będę mógł łączyć obie rzeczy w zdecydowanie większej puli gier. Jeśli Remote Play ma być odpowiedzią Steam na rozpychającą się na rynku konkurencję (np. Epic Games Store), to ja jestem z tego ruchu jak najbardziej zadowolony. Nie wiadomo, kiedy Remote Play opuści betę, ale szczerze mówiąc, już w swojej obecnej wersji spełnia większość swoich założeń. Ja lecę testować kolejne tytuły, a Wam życzę miłej gry!

Źródło: Steam, opracowanie własne