Z jakiego sprzętu i oprogramowania korzystają użytkownicy Steama? Microsoft i Nvidia są na prowadzeniu

Firma Valve, jak co miesiąc, zebrała dane od użytkowników korzystających z platformy. Każdy chętny mógł opcjonalne oraz anonimowo podzielić się informacjami na temat swojego komputera. Następnie zostały one podsumowane i udostępnione na oficjalnej stronie Steama.

fot. Steam

Styczeń 2019 roku okazał się nad wyraz spokojnym miesiącem. Prym wśród Systemów Operacyjnych nadal wiedzie Microsoft z udziałem 95,92%, gdzie najpopularniejszą wersją oprogramowania jest Windows 10 (63,77%). Mimo ogromnego zainteresowania Dziesiątka zaliczyła spadek względem grudnia o 0,002%.

W segmencie procesorów to Intel zgarnia największy kawałek tortu. Niebiescy z udziałem 82,09% (Windows) i 78,95% (Linux) cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Daleko za Intelem znajduje się AMD, z którego procesorów korzysta 17,90% (Windows) i 21,05% (Linux) graczy. Wartym wspomnienia jest fakt, że w styczniu 2019 roku to właśnie Czerwoni odnotowali przyrost względem poprzedniego miesiąca o 0,32% na Windowsie i 0,97% na Linuksie. Ponadto w zestawieniu CPU możemy wyczytać, że najchętniej wybieranymi jednostkami są te z czterema rdzeniami (56,01% użytkowników korzysta z tego wariantu), zaś najczęściej spotykanym taktowaniem jest to z przedziału od 3,3 GHz do 3,69 GHz.

W segmencie kart graficznych to Nvidia króluje w statystykach. Najpopularniejszym urządzeniem firmy jest GeForce GTX 1060, którego używa 14,31% graczy (spadek o 0,49%). Zieloni zostawili daleko w tyle Intel HD Graphics 4000 z udziałem 1,29% (spadek o 0,02%) i AMD Radeon R7 Graphics (1,11% – wzrost o 0,19%).

fot. Steam

Na stronie Steam widnieją również bardziej szczegółowe informacje dotyczące sprzętu, z którego korzystają użytkownicy. Ze statystyk możemy wyczytać,  że najczęściej spotykana ilość posiadanej pamięci RAM w komputerach to 8 GB, najczęściej wybieraną rozdzielczością monitora jest 1920×1080 pikseli, a najpowszechniejszym językiem, z którego korzystają gracze, jest angielski.

Comiesięczne statystyki, które publikuje Steam, mogą nakłaniać do wielu dyskusji. Dla jednych są to nieistotne i niemiarodajne informacje, które mają się nijak do rzeczywistości. Dla innych są to ważne dane pokazujące zmiany zachodzące wśród graczy. Warto wysłuchać argumentów jednej i drugiej strony. W końcu Steam to platforma, która ma największą bazę użytkowników na rynku. Kolejne miesiące pokażą, jakie zmiany przyniesie 2019 rok dla komputerów osobistych i użytkowników tych urządzeń.

A jak wyglądają Wasze konfiguracje komputerów? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Steam