Ponad pół roku testów elektronicznego systemu opłat AmberGO na autostradzie A1. Kto z Was korzysta?

Kilkaset kierowców dziennie – tyle osób wie, czym jest system AmberGO i korzysta z niego podczas podróży z Torunia do Gdańska, pokonując dystans autostradą A1. Jak wyglądają inne statystyki dotyczące tego rozwiązania?

System AmberGO w połączeniu z aplikacją Autopay Transport umożliwia automatyczny pobór płatności za przejazd na bramkach oznaczonych symbolem AmberGO. Kamery rozpoznają pojazd zarejestrowany w aplikacji, po czym światło zmienia się na zielone, a szlaban automatycznie się podnosi. Opłata pobierana jest z karty przypisanej do konta użytkownika. Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie smartfona.

Reklama

O aplikacji Autopay Transport pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Wtedy rozpoczynały się testy automatycznych płatności za przejazd autostradą A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś, czyli od Gdańska do Torunia w obu kierunkach.

Kierowcy najczęściej podróżowali w weekendy – w sumie ponad połowa wszystkich przejazdów odbywała się w piątki, soboty i niedziele. Osoby korzystające z aplikacji to przede wszystkim mieszkańcy województw: pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Na bramkach AmberGO najczęściej widziano Volkswageny – nawet co dziesiąte auto miało logo tego producenta na masce.

W czasie trwania pilotażowego programu, kierowcy, którzy zdecydowali się pobrać aplikację Autopay, wykonali niemal 25 tysięcy przejazdów. Nie jest to jakiś szczególny sukces, i trudno wyrokować, jak AmberGO podejdzie do tematu testów na innych odcinkach autostrad. Na razie firma nie wspomina o takiej możliwości.

 

źródło: informacja prasowa