Starsi uczestnicy maratonu londyńskiego mieli lepsze czasy biegu niż młodsi

"Stary" człowiek i może

Strava opublikowała dane uczestników ubiegłorocznego London Marathon, którzy gromadzili dane dotyczące biegu na sportowym portalu społecznościowym. Niektóre z nich są naprawdę ciekawe.

Statystyki pochodzą od 14000 biegaczy, którzy zapisali swoje dane treningowe w serwisie Strava. Okazało się, że biegacze, którzy znaleźli się w grupie wiekowej 50-59 lat, uzyskali lepsze średnie czasy ukończenia maratonu londyńskiego (4 godziny i 34 minuty) w porównaniu z biegaczami w wieku 20-29 lat (4 godziny i 37 minut). Maratończycy po czterdziestce osiągają bezapelacyjnie najlepsze czasy ukończenia biegu, wynoszące średnio 4 godziny i 30 minut.

Reklama

Osoby w przedziale wiekowym 50-59 lat były też najbardziej aktywne, jeśli chodzi o przygotowania do maratonu. Żeby być w dobrej formie na wydarzeniu, przebiegali wcześniej średnio prawie 60 km tygodniowo. Uczestnicy przed trzydziestką nie przemęczali się zanadto, pokonując w ciągu tygodnia w ramach treningu około 45 kilometrów.

Strava ujawniła również kilka danych dotyczących różnic między uczestnikami maratonu londyńskiego, jeśli chodzi o płeć. Najbardziej aktywni, jeśli chodzi o treningi, byli mężczyźni po pięćdziesiątce, biegając około 45 km tygodniowo. W tej samej grupie wiekowej kobiety biegały średnio po 38 km. Te same dane wskazują na to, że panie w wieku 30 lat i starsze przygotowywały się krócej – przebiegając niewiele ponad 30 kilometrów tygodniowo. Panowie w ich wieku przemierzali o 25% dalsze dystanse.

Oczywiście same odległości nie świadczą o jakości przygotowania do maratonu. Dobry plan treningowy powinien obejmować kombinację krótszych i dłuższych odcinków, by być później gotowym do przebiegnięcia 42,2 km.

źródło: Wareable