Stało się! JDI pokazał światu 7-calową matrycę WQXGA z technologią WhiteMagic

japan-display-whitemagicWyścig na matryce trwa w najlepsze. Tym razem do boju staje Japan Display Inc. Tytułowy wyświetlacz zapowiadany był już dawno temu, ale dopiero teraz firma zdołała rozpocząć masową produkcję. Ekran na papierze prezentuje się wybornie, odznaczając się wysokim zagęszczeniem pikseli na cal oraz wsparciem dla technologii White Magic. Oprócz tego JDI podała inne parametry. Popatrzmy zatem jak w szczegółach  prezentuje się nowe dziecko Japończyków.

Osobiście nie jestem zwolennikiem tak dużych rozdzielczości, ale w przypadku 7 cali zagęszczenie pikseli jest podobne jak we flagowych smartfonach 2013 roku. Nie będę zatem marudził, bo mobilny tablet ma stosunkowo niewielki wyświetlacz, na który będziemy spoglądali z bliska i dla niektórych ma to kluczowe znaczenie. Parametry ekranu, który trafił oficjalnie do sprzedaży, prezentują się następująco:

  • technologia LTPS IPS z nakładką White Magic,
  • 7 calowa matryca w rozdzielczości WQXGA (2560×1600 pikseli) w orientacji ekranu 16:10,
  • zagęszczenie pikseli 431 ppi,
  • kontrast 2200:1,
  • kąty widzenia dochodzące do 160 stopni,
  • jasność maksymalna 500 cd/m².

Wyświetlacz przy tej wielkości będzie prezentował ostry jak brzytwa obraz i choć ludzkie oko będzie mieć problem z dojrzeniem pojedynczych pikseli, to i tak możecie być pewni, że ekran zagwarantuje świetne wrażenia z użytkowania. Warto wspomnieć o funkcji White Magic, którą mogliście spotkać w słuchawce Sony Xperia P. Przeszła ona mały lifting oferując jaśniejszy obraz, który sprzyjać będzie widoczności w pełnym słońcu. Dzięki zastosowaniu technologii LTPS matryca będzie zużywać o 20% mniej energii, co przy mobilnym urządzeniu jest nie do przecenienia. Oficjalna cena nie została jeszcze podana.

Firma JDI znana jest z produkcji matryc i (obok Sharpa) to jeden z głównych eksporterów tego komponentu. Ciekaw jestem kiedy zobaczymy urządzenia z wyświetlaczem WQGA. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi on na pokład maszyn Sony. W sumie Japończycy nie pokusili się o wypuszczenie małego tabletu. Wielka szkoda, zacnie byłoby ujrzeć mniejszego brata Xperii Z2 Tablet w bryle Onmibalance, którą osobiście uważam za dzieło sztuki.

Źródło: Techblog.gr