Środy z AppStore: Friendly For iPad

Nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie oficjalny klient Facebooka dedykowany iPadowi pierwszej i drugiej generacji. Z jakiegoś powodu ekipa Marka Zuckerberga zupełnie zapomniała o użytkownikach tych tabletów. Czy to znaczy, że dla nich droga do Facebooka jest zamknięta? Absolutnie nie, ponieważ z pomocą przychodzi bardzo dobra aplikacja Friendly For iPad.

Aplikacja: Friendly For iPad
Uniwersalna: Nie
Autor: oecoway inc
Cena: darmowa
Link: klik

Generalnie

Portal Facebook odwiedzany w iPadowej przeglądarce Safari ma tendencję do nagłego i niespodziewanego zatrzymania się ładowania strony i nie obsługuje funkcji wgrywania zdjęć na serwer serwisu. Między innymi dlatego z uśmiechem na ustach powitałem aplikację Friendly For iPad, która opisem swoich funkcji obiecywała wiele. I nie rozczarowała.

Prosto i przyjemnie

Friendly For iPad to pełnowartościowy klient Facebooka na iPada. Posiada wszystkie te opcje, których brakuje w przeglądarkowej, standardowej wersji tego serwisu. Oprócz publikacji aktualizacji statusu, możemy również podzielić się ciekawym zdjęciem, aktualną lokalizacją lub linkiem.
Uploader zdjęć jest bardzo prosty, ale cudownie funkcjonalny. Każdy obraz możemy opatrzyć opisem oraz zdecydować, w którym albumie chcemy go umieścić. Poza tym możemy także wysyłać wiadomości, szukać znajomych, akceptować zaproszenia, wysyłać zaproszenia, przeglądać powiadomienia, dodać notatkę, edytować informacje o profilu, listy znajomych, opcje prywatności (w tym nałożenie kodu PIN na aplikację, co uniemożliwi nieupoważnionym dostęp do naszego konta). Opcji jest naprawdę mnóstwo i każda z nich jest dostosowana specjalnie dla iPada.

Friendly For iPad posiada również wbudowaną przeglądarkę internetową oraz skrót do Google, dzięki czemu nie musimy przełączać się pomiędzy aplikacjami, aby szybko wyszukać coś w internecie. Przeglądarka znajduje również zastosowanie w odtwarzaniu filmów postowanych przez znajomych: zamiast otwierać plik wideo w dedykowanej aplikacji YouTube, film odtwarzany jest we wbudowanej przeglądarce. Swoją drogą, mam wrażenie, że w przeglądarkowej wersji YouTube (m.youtube.com) filmy buforują się znacznie szybciej…

Albumy znajomych przedstawione są w postaci małego pokazu slajdów, z wygodnymi przyciskami po obu stronach ekranu, pozwalającymi na szybkie skomentowanie, „lubienie”, przejście do całej galerii lub pobranie zdjęcia do pamięci urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są trzy przyciski pojawiające się w prawym dolnym ekranu. Nawet jeżeli przewiniemy historię aktualizacji statusów naszych znajomych do samego końca, dzięki tym przyciskom będziemy mogli szybko wrócić do najbardziej aktualnego wpisu, przenieść się do czatu oraz odświeżyć listę.

Warto wspomnieć, że Friendly For iPad można spersonalizować. Do wyboru mamy aż 12 żywych kolorów interfejsu użytkownika oraz 5 wielkości czcionek. Dzięki temu każdy będzie mógł „fejsbukować” w najbardziej odpowiadający mu sposób, nawet jeśli ma problemy ze wzrokiem.

Małe „ale”…

Tak, jak nie ma róży bez kolców, tak nie ma aplikacji bez wad. Friendly For iPad jest tylko połowicznie przetłumaczony na język polski (cieszmy się jednak, że w ogóle jest!) oraz nie notyfikuje o powiadomieniach „na żywo”. Te wady są jednak bardzo, bardzo małe i nie przeszkadzają w obsłudze aplikacji.

Werdykt Sędziego

Cieszmy się, że Facebook nie wydał oficjalnego klienta tego serwisu na iPada. Dzięki temu mogła powstać taka aplikacja, jak Friendly For iPad: pełna opcji oraz w pełni przystosowana do obsługi za pomocą ekranu dotykowego.

———-

    Friendly For iPad

Zalety

+ pełna funkcjonalność portalu Facebook
+ wygodny i zintegrowany uploader zdjęć
+ zaawansowane opcja zarządzania prywatnością i edycji profilu
+ przejrzysty, łatwy i przyjemny w obsłudze interfejs

Wady

– niepełne spolszczenie
– brak informacji o powiadomieniach „na żywo”

Galeria