Środa z AppStore: AVPlayer HD (recenzja) 20

Środa z AppStore: AVPlayer HD (recenzja)

Środa z AppStore: AVPlayer HD (recenzja) 21

iPad, dzięki swojemu dużemu, 9.7-calowemu ekranowi o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, dużych kątach widzenia i wydajnej baterii, wydaje się być idealnym urządzeniem dla każdego kinomaniaka, który chce oglądać swoje ulubione filmy jadąc autobusem lub pociągiem. Niestety, na drodze do doskonałości iPada jako przenośnego kina, stoi pojedynczy, aczkolwiek potężny i przebiegły przeciwnik. A zwą go „tylko MP4″…

Aplikacja: AVPLayer HD
Uniwersalna: Nie
Autor: eplayworks
Cena: 2.99$ / 2.39€
Link: klik

Jeszcze do niedawna ogromną bolączką użytkowników iPada (czyli także mnie) była konieczność konwertowania ulubionych filmów do formatu MP4 oraz rozdzielczości zgodnej z iPadem. Samo urządzenie domyślnie kompatybilne jest wyłącznie z plikami wideo z rozszerzeniem .mp4, .m4v i .mov, o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 720 pikseli czyli popularne HD. Co zrobić, aby rozszerzyć filmowe możliwości iPada?

Kupić program AVPlayer HD

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji systemu iOS, Apple otworzyło drzwi do zaawansowanej wymiany plików z urządzeniem. Teraz dokumenty, które utworzymy na iPadzie, na przykład w aplikacji Pages lub Keynote, możemy łatwo przenieść na nasz komputer i odwrotnie. Dotyczy to również plików multimedialnych, np. filmów. Teraz, po zakupie AVPlayer HD i podłączeniu tabletu do komputera, w zakładce Programy możemy zobaczyć nowe pole, które umożliwi nam przesłanie ulubionego filmu i odtworzenie go w aplikacji. Żadnej konwersji, żadnego problemu.

Interfejs AVPlayer HD jest nieskomplikowany i intuicyjny, ale oferuje funkcje, których nie spodziewałbym się zobaczyć w tej, na pierwszy rzut oka, prostej aplikacji.

Odtwarzacz wita nas ekranem z logo i trzema przyciskami: Media Explorer, WI-FI Transfer oraz Settings. Opisanie ich wszystkich po kolei będzie stanowić idealną charakterystykę funkcji programu AVPlayer HD.

Media Explorer, play, stop, pause i fast forward

To, krótko mówiąc, menedżer plików. Pozwala nam na przegląd zawartości udostępnionego folderu do którego wcześniej, za pomocą iTunes, skopiowaliśmy pliki wideo. U góry widzimy belkę z naszą aktualną lokalizacją (program nie pozwala na cofanie się w drzewie folderów, nie ma więc dostępu do plików innych, niż te udostępnione przez iTunes), pod nią listę plików, a na dole kilka ikon symbolizujących opcje edycji listy.

Pierwszą z nich jest wyszukiwarka, która, jak słusznie się domyślacie, pozwala na łatwe znalezienie ulubionego filmu. Zaraz obok niej widnieje opcja odświeżenia listy plików, a daleko na prawo od niej – funkcja tworzenia folderu. Bezpośrednio z poziomu urządzenia możemy również usuwać pliki z pamięci.
Nic dodać, nic ująć. Bardzo przydatne opcje.

Odtwarzanie filmów. Zaraz na wstępie muszę zaznaczyć jedno – nieważne, czy plik jest filmem w MP4 i rozdzielczości 640 x 320 czy AVI w 1280 x 720 – iPad radzi sobie z nimi świetnie. Drobne zastoje czy nagłe przyspieszenia odtwarzania można zauważyć tylko po wznawianiu filmu po przełączeniu się do innej aplikacji lub całkowitym zamknięciu playera.

AVPlayer HD pozwala na odtworzenie plików z rozszerzeniem XVID/DIVX (z AC3), AVI, RMVB, ASF, H264 i MKV. Do tego należy dodać jeszcze SRT, SMI I TXT, będące plikami napisów.

W AVPlayer HD znajdziemy również obsługę gestów. Dzięki tym kilku predefiniowanym możemy szybko przewinąć film do przodu lub do tyłu po prostu przesuwając palcem po ekranie na boki, lub zmienić szybkość odtwarzania przesuwając w górę i w dół. W Ustawieniach znajdziemy możliwość ustawienia 6 własnych gestów.

Odtwarzanie filmów z napisami nie jest żadną przeszkodą. Jedynym wymaganiem jest ta sama nazwa plików wideo i napisów oraz odpowiednie rozszerzenie tych ostatnich (SRT, SMI lub TXT). W menu odtwarzacza możemy dopasować opóźnienie lub przyspieszenie pojawiania się napisów, cień, obrys, rozmiar położenie… Jednym słowem – mnóstwo opcji!

WiFi Transfer, rozwiązanie dla kochających wolność

To rozwiązanie dla tych, którzy, zamiast z kabla USB, wolą korzystać z sieci bezprzewodowej. AVPlayer HD udostępnia serwer na który, przy pomocy przeglądarki komputera, możemy przesłać pliki. To prosta metoda i jednocześnie bardzo skuteczna. Dzięki niej możemy, siedząc przy komputerze w swoim gabinecie, przesłać film do iPada, który leży na kanapie. Odebrany plik zostaje od razu dodany do listy głównej.

Settings, czyli przełączniki, dźwigienki i guziki

Byłem zaskoczony ilością opcji dostępnych w AVPlayer HD. Możemy w nich ustawić rozdzielczość TV-Out, domyślne proporcje obrazu, blokadę orientacji ekranu, zdefiniować gesty i wiele innych. Gwarantuję, że nawet najwybredniejsi znajdą tutaj coś dla siebie.

Werdykt Sędziego

Ograniczenia nie istnieją. Program AVPlayer HD jest doskonałym przykładem na to, że jeżeli tylko ma się dobry pomysł, środki i wiedzę potrzebną do jego zrealizowania, można osiągnąć wszystko. Odtwarzacz jest jedną z najlepszych aplikacji, jakie kupiłem w AppStore i jest nieoceniony na wyjazdach czy w długie, niedzielne popołudnia. Z czystym sumieniem mogę polecić tę aplikację każdemu – bez względu na upodobania. Wszyscy oglądamy filmy, prawda? Czemu więc nie możemy mieć ich zawsze przy sobie?

———-

AVPlayer HD

Zalety:

+ wiele obsługiwanych formatów wideo
+ prosty i intuicyjny interfejs
+ mnogość opcji i ustawień
+ obsługa napisów w SRT, SMI i TXT
+ dobra optymalizacja dla tabletu Apple iPad, brak zawieszeń i klatkowania
+ pełna polonizacja

Wady

– cena?

Środa z AppStore: AVPlayer HD (recenzja) 22

Galeria