Sprzętowe nowości Apple: iPad Pro, Apple Pencil i Smart Keyboard

Prezentacja iPada Pro dzisiejszego wieczoru nie była dla nas żadnym zaskoczeniem. Plotki na jego temat krążyły po sieci od lat, aczkolwiek dopiero od kilku miesięcy zaczęły przybierać na sile. I stało się – poznaliśmy iPada Pro.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, mamy tu do czynienia z 12,9-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli, procesorem A9X, aparatem iSight 8 Mpix, WiFi 802.11 ac z MIMO, skanerem linii papilarnych Touch ID oraz akumulatorem, mającym zapewniać do 10 godzin pracy. Całość będzie działała oczywiście w oparciu o iOS 9. Świetnie zapowiadają się cztery głośniki – po dwa umieszczone na dolnej i górnej krawędzi (po obu ich stronach). Tablet ma jedynie 6,9 mm grubości – dla porównania, iPad Air ma 6,1 mm. Liczby te robią wrażenie…

https://www.youtube.com/watch?v=WlYC8gDvutc

Bardzo ciekawie zapowiada się nowe akcesorium przeznaczone wyłącznie dla iPad Pro. Jest nim etui z klawiaturą, nazwane Smart Keyboard. W skrócie rzecz ujmując, to taki Smart Cover z klawiaturą. Tablet łączy się z klawiaturą za pomocą nowego dedykowanego złącza magnetycznego Smart Connector – są to trzy piny na środku lewej krawędzi iPada Pro. Wygląda naprawdę nieźle!

Apple zaprezentowało również swój rysik dedykowany iPadowi Pro, Apple Pencil, który ładuje się przez port Lightning tabletu (wtyczka umieszczona została w górnej części stylusa, pod zatyczką). Pencil obsługuje wiele poziomów nacisku i rozróżnia kąty, pod którymi się go używa. Apple chwali swoje akcesorium za praktycznie niewidoczne opóźnienie względem wprowadzania treści a jej pojawianiem się na ekranie.

https://www.youtube.com/watch?v=iicnVez5U7M

Podczas konferencji mieliśmy do czynienia z niezwykłym wydarzeniem – na premierze sprzętu Apple pojawił się przedstawiciel… Microsoftu. Wszystko dzięki temu, że na tablecie Apple będzie można korzystać z trzech aplikacji wchodzących w skład pakietu Office: Word, Excel i PowerPoint. Co ważne, potwierdziły się informacje o możliwości korzystania z dwóch aplikacji obok siebie jednocześnie – będziemy mogli korzystać z Worda i Excela na dzielonym widoku ekranu – oczywiście multi window będzie działał nie tylko w przypadku aplikacji Microsoftu, ale również pozostałych. Warto wspomnieć jeszcze, że aplikacje MS na iPada oferują wsparcie dla Pencila.

Ale to nie wszystko. Oprogramowanie w przypadku iPada Pro jest najbardziej istotne, bo to właśnie ono odegra tu największą rolę, by przekonać do siebie potencjalnych klientów – tych najbardziej wymagających. Nie bez powodu Adobe przygotowało trzy zaawansowane programy graficzne, z kolei uczelnie wyższe ucieszą się z dostępności zaawansowanego programu do nauki medycyny – 3D4Medical.

Cena i dostępność iPada Pro

Cena iPada Pro będzie się zaczynała od 799 dolarów za wersję z 32GB (WiFi). Wersja z 128GB pamięci z WiFi będzie kosztowała 949 dolarów, natomiast 128GB z LTE – 1079 dolarów. Apple Pencil został wyceniony na 99 dolarów, natomiast Smart Keyboard – na 169 dolarów.

iPad Pro i akcesoria przeznaczone do niego będą dostępne w sklepach począwszy od listopada.

Parametry techniczne iPada Pro:

 • ekran 12,9″ o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli,
 • procesor Apple A9X z koprocesorem M9,
 • 32GB lub 128GB pamięci wewnętrznej (model z LTE będzie dostępny wyłącznie z 128GB pamięci),
 • iOS 9,
 • aparat iSight 8 Mpix,
 • kamerka 1,2 Mpix,
 • WiFi 802.11a/​b/​g/​n/​ac,
 • Bluetooth 4.2,
 • GPS, Glonass (w modelu z LTE),
 • 3.5 mm jack audio,
 • port Lightning,
 • czytnik linii papilarnych Touch ID.