Sprzedaż tabletów w 2014 roku zwolni według raportu IDC

Tablets-versus

Niewątpliwie rynek tabletowy to – w świecie IT – jeden z najprężniej rozwijających się rynków jeśli chodzi o produkty konsumenckie. Coraz więcej osób kupuje sobie tego typu sprzęt, ceniąc jego wygodę i prostotę obsługi. Moda na tablety w roku 2013 osiągnęła swojego rodzaju apogeum, znacznie zaniżając statystyki sprzedaży komputerów PC czy laptopów. Okazuje się jednak, że i ten rynek niebawem delikatnie zwolni.

Według raportów IDC, w 2013 roku sprzedaż tabletów względem poprzednich lat wzrosła aż o 51,6%. Był to ogromny sukces sprzedawców i producentów sprzetu, więc naturalnym było to, że wiele osób zastanawiało się jak będą wyglądały statystyki w latach kolejnych. Spodziewano się dalszego wzrostu i faktycznie ma on miejsce, jednak według przewidywań będzie znacznie mniejszy, niż  ten ubiegłoroczny.

Według najnowszego raportu firmy IDC wzrost sprzedaży tabletów w bieżącym roku zatrzyma się na poziomie 19,4%. Oznacza to, że huraganowy efekt domina, jaki obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, zostanie zastąpiony przez stały, pewny wzrost, jednak nie aż tak znaczący. Nie powinno to nikogo dziwić – tablety to przecież nie chleb, który musimy kupować kilka razy w tygodniu. Klient który wydał swoją gotówkę i posiada aktualnie sprzęt jest przez jakiś czas wyłączony z rynkowej zabawy, zatem oczywiście statystyki musiały spaść. Rynek powoli się nasyca – ciekawe, ile jeszcze czasu potrwa tabletowa hegemonia?

Specjaliści z IDC zauważają jeszcze jedną rzecz, o której warto wspomnieć: procentowy udział sprzedaży tabletów na rynku usług komercyjnych, na tle wszystkich sprzedawanych tabletów, będzie wraz z upływem czasu zwiększał się. Oznacza to mniej więcej tyle, że coraz więcej firm będzie korzystało z tego typu urządzeń. IDC uważa, że będzie to bardzo korzystne dla rozwiązań Microsoftu, którego Windows 8 ma szansę na nawet 25% udziałów.

A Wy jak możecie określić swój wpływ na te statystyki? Macie zamiar kupować nowe tablety, czy na razie zostajecie ze swoim wypróbowanym sprzętem? Zapraszamy do dyskusji.

źródło