Kiedy najwięksi producenci notują spadki sprzedaży smartfonów, Xiaomi zalicza wzrost o... prawie 100% 20

Kiedy najwięksi producenci notują spadki sprzedaży smartfonów, Xiaomi zalicza wzrost o… prawie 100%

Xiaomi idzie jak burza. To już kolejny kwartał, kiedy firma notuje ogromny wzrost sprzedaży. Dzięki temu na stałe ulokowała się w TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie. Co ciekawe, w samym czwartym kwartale 2017 roku jako jedyna ma powody do radości (i to jakie!), ponieważ pozostała czwórka musi pogodzić się z większymi lub mniejszymi spadkami w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Podobnie, jak miało to miejsce w czwartym kwartale 2016 roku, pozycja lidera przypadła Apple, które sprzedało 77,3 miliona iPhone’ów. Co ciekawe, chociaż jest to o 1,3% mniej niż w przed rokiem, to koncernowi z Cupertino udało się zwiększyć przychody z tego tytułu o 7,2 miliarda dolarów (głównie dzięki zwiększeniu średniej ceny sprzedaży do 796 dolarów, w czym ogromna zasługa dużej popularności iPhone’a X).

Drugi w kolejności jest Samsung, który w czwartym kwartale 2017 roku sprzedał od 74,1 do 74,4 miliona smartfonów (pierwsza liczba z IDC, druga ze Strategy Analytics), co oznacza spadek o około 5%. Oficjalnie opublikowane przez Koreańczyków wyniki finansowe za okres od października do grudnia 2017 roku potwierdzają, że nie poszło im w trakcie tych trzech miesięcy szczególnie dobrze, ponieważ przychody działu mobilnego zmalały o 3,2% względem Q4 2016.

Na trzecim miejscu ulokował się Huawei z 41 milionami sprzedanych smartfonów. To wyraźnie mniej niż w przypadku Apple i Samsunga. Z drugiej strony i ten producent zaliczył spadek w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – o około 10%. To sporo, aczkolwiek jeszcze gorzej sobie poradziło Oppo, które jest na piątej pozycji. Ta firma od października do grudnia sprzedała 27,4 miliona urządzeń, czyli mniej o 13,2% niż w Q4 2017. Co ciekawe, Strategy Analytics jest innego zdania – według jego obliczeń, Oppo w czwartym kwartale 2017 roku dostarczyło na rynek 29,5 miliona smartfonów, co daje jej czwarte miejsce w rankingu.

Jako że wkradło się tu małe zamieszanie, trzeba powiedzieć prosto: według IDC Xiaomi w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2017 roku sprzedało 28,1 miliona smartfonów, co oznacza wzrost o blisko 100% rok do roku i daje mu czwarte miejsce w TOP 5 największych producentów na świecie. Z kolei Strategy Analytics doliczyło się jedynie 27,8 miliona urządzeń, przez co firma jest na piątej lokacie w rankingu.

Przy okazji warto jeszcze dodać, że IDC pokusiło się o podsumowanie całego 2017 roku. Według szacunków, liderem cały czas pozostaje Samsung (317,3 miliona smartfonów). Na drugim miejscu znalazło się Apple z 215,8 miliona iPhone’ów. Trzecia lokata przypadła Huawei, który dostarczył na rynek 153,1 miliona urządzeń. Czwartą pozycję okupuje Oppo z wynikiem 111,8 miliona sprzętów. Ostatnie, piąte miejsce zajmuje Xiaomi. Co prawda Chińczykom ponownie nie udało się przekroczyć progu 100 milionów, ale 92,4 miliona także robi wrażenie. Szczególnie, że wzrost rok do roku wyniósł aż 74,5%!

Kiedy najwięksi producenci notują spadki sprzedaży smartfonów, Xiaomi zalicza wzrost o... prawie 100% 23
TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie w 2017 roku (fot. IDC)

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi A1 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję)

Źródło: IDCStrategy Analytics