Spotify

Korzystasz ze Spotify? Twoje hasło mogło wycieknąć do sieci

Jeśli korzystacie ze Spotify, czym prędzej sprawdźcie swoją skrzynkę mejlową, z którą powiązane jest Wasze konto w tym serwisie streamingowym. Może czekać tam na Was ważna wiadomość, jeśli znajdujecie się wśród użytkowników, których hasła wyciekły do sieci

Korzystanie z internetu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Przestępcy bowiem tylko czekają, aby dobrać się do naszych cennych danych, którymi ochoczo dzielimy się w różnego rodzaju serwisach internetowych i aplikacjach.

Reklama

Wyciek haseł do Spotify

Wydawałoby się, że na koncie Spotify nie ma nic, co mogłoby zainteresować przestępców – w końcu kogo postronnego obchodzi, jakiej muzyki słuchamy, prawda? W rzeczywistości dostępne są tam jednak cenne informacje, jak dane rozliczeniowe i adres zamieszkania, jeśli ktoś korzysta z płatnych pakietów, a to już naprawdę wrażliwe szczegóły.

Jak informuje CERT Polska, do sieci wyciekła paczka z ponad 25 tysiącami adresów e-mail i powiązanymi z nimi hasłami, przez co każdy, kto do niej dotarł, mógł się zalogować na konto wszystkich wymienionych w niej użytkowników. Co gorsza, na liście znajduje się aż 326 kont z Polski, więc sprawa może dotyczyć również kogoś z Was.

Jako że jest to ogromne zagrożenie, CERT Polska zdecydowało się powiadomić wszystkie osoby, których dane logowania wyciekły do sieci – każda otrzymała wiadomość z informacją o wycieku i zaleceniem zmiany hasła. Co ciekawe, niektórzy zainteresowani tą sprawą pytają, czy CERT Polska ma do tego prawo. Jak najbardziej ma, bowiem działa zgodnie z artykułem 39. ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Jeśli więc korzystacie ze Spotify, czym prędzej sprawdźcie skrzynkę mejlową, powiązaną ze swoim kontem w tym serwisie streamingowym. Jeśli znaleźliście się wśród 326 osób, których dane do logowania wyciekły do sieci, powinniście dostać wiadomość z zaleceniem zmiany hasła.

Jednocześnie, jeśli używacie tego samego hasła w innych miejscach (aplikacjach, serwisach internetowych), też koniecznie je tam zmieńcie, ponieważ przestępcy często sprawdzają, czy za pomocą pozyskanych danych da się zalogować również w innych miejscach. Nie można tego bagatelizować.

Przy okazji warto przypomnieć, że podczas korzystania z dobrodziejstw sieci i nowych technologii koniecznie trzeba używać unikalnych i trudnych do złamania haseł, tzn. składających się zarówno z dużych, jak i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Co prawda nie jest to gwarancją bezpieczeństwa, ale znacznie podnosi jego poziom.

Źródło: @CERT_Polska