Spotify Lite na Androida zostaje uruchomiony w 36 krajach, ale nie w Polsce

Spotify Lite od ubiegłego roku znajdował się w wersji beta. Teraz odchudzona aplikacja serwisu trafiła do sklepu Google w wielu regionach na świecie, choć w Polsce – przynajmniej na razie – nie jest oficjalnie dostępna.

„Lekki Spotify” przeznaczony jest dla pracy w miejscach, gdzie zasięg sieci komórkowej jest słaby lub prędkości przesyłu danych są niskie. Oprócz tego zajmuje niewiele miejsca w pamięci telefonu – do jej instalacji potrzeba zaledwie 10 MB. Żeby zainstalować ten program, należy mieć smartfon działający na Androidzie (przynajmniej w wersji 4.3). Nie ma znaczenia, czy będziemy użytkownikami serwisu w jego bezpłatnej wersji czy abonentami. Ci, którzy martwią się dużym zużyciem danych, mogą ustalić alerty dotyczące limitów, tak by nie wykroczyć poza wykupione pakiety internetowe.

Reklama

Spotify twierdzi, że 90% funkcji głównej aplikacji jest dostępnych w wersji Lite. Opuszczono na przykład wideo i animowane okładki albumów, ponieważ nie są one kluczowe dla podstawowego działania. Na razie nie ma planów wprowadzenia Spotify Lite na iOS – to rzecz przygotowana dla właścicieli smartfonów z Androidem.

Kluczowym rynkiem odbiorców nowej aplikacji są Indie, gdzie urządzeń budżetowych jest znacznie więcej niż w Europie czy USA. Wśród 36 krajów, w których Spotify Lite jest oficjalnie dostępny, znalazły się:

Brazylia, Kanada, Meksyk, Argentyna, Peru, Chile, Kolumbia, Boliwia, Kostaryka, Dominikana, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Urugwaj, Arabia Saudyjska, Egipt, Algieria, Liban, Maroko, Tunezja, Oman, Jordania, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, RPA, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Malezja i Indie.

W Polsce nie znajdziemy Spotify Lite w wyszukiwarce sklepu Google Play. Strona aplikacji pojawia się po przejściu przez odpowiedni link, ale nie można jej zainstalować nie omijając blokad regionalnych. Chętni przetestowania programu, będą musieli posiłkować się plikami .apk, które bez problemu da się znaleźć w sieci.

źródło: Spotify dzięki TechCrunch