fot. SpaceX

SpaceX organizuje turystyczną podróż dookoła Księżyca. Kto poleci jako pierwszy?

Firma Elona Muska już nieraz zaskakiwała nas swoimi pomysłami. Jakiś czas temu Tesla Roadster została wystrzelona na orbitę ziemi. Teraz SpaceX zabrało się za organizację pierwszego komercyjnego lotu kosmicznego dookoła Księżyca. Kto poleci jako pierwszy?

Co ciekawe, sprawa wydaje się być całkiem poważna, ponieważ firma ogłosiła, że właśnie zakontraktowała swojego pierwszego klienta. Na temat lotu nie pojawiło się jeszcze zbyt wiele szczegółów. SpaceX zadeklarowało, że w najbliższy poniedziałek, 17 września, poinformuje świat, kto zostanie pasażerem. Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii w taką podróż nie poleci przeszkolony astronauta, a osoba prywatna.

Reklama

Brak informacji na temat człowieka, który będzie pasażerem tej misji, wzbudził wiele spekulacji. Czołową teorią była ta, że to sam Elon Musk stanie się pierwszym kosmicznym turystą. Musk szybko jednak obalił ten pomysł i na pogłoski odpowiedział flagą Japonii.

BFG – Big Falcon Rocket

Statek, który ma wykonać to zadanie, to gigantyczna rakieta, którą SpaceX nazywa BFR lub Big Falcon Rocket. Co do skrótu, krążyła pewna teoria mówiąca, że rozwinięcie skrótu BFR jest nieco inne i zawiera niecenzuralne słowo ;) Musk przedstawił jej projekt we wrześniu ubiegłego roku podczas corocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

Nowa rakieta ma być zdolna do wyniesienia 150 ton na niską orbitę wokół ziemi, przy wykorzystaniu 31 głównych silników Raptor. Statek, jak przystało na wynalazek tej firmy, jest wielokrotnego użytku. Oznacza to, że trzon rakiety jest w stanie wrócić bezpiecznie na ziemię. W przyszłości projekt ma posłużyć również do lądowania na Księżycu i Marsie. Pomysłów jest jednak o wiele więcej: wystrzeliwanie satelitów czy podróż w obrębie ziemi, co miałoby umożliwić transport między najdalszymi punktami na naszym globie w maksymalnie 30 minut.

Koncept rakiety BFR, Źródło: spacex.com

Konkurencja

SpaceX nie jest jednak jedyną firmą, planującą kosmiczne podróże. Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, twórcy Amazona, ustaliła już cenę biletów na kosmiczne podróże na 200-300 tysięcy dolarów. Pierwszy lot planowany jest na 2021 rok. Kolejną konkurencją ma być Virgin Galactic, która zapewnia, że swój lot kosmiczny zorganizuje jeszcze w tym roku. Firma Richarda Bransona sprzedała już 700 biletów, każdy za 250 tysięcy dolarów…

Źródło: SpaceX