Sony Xperia XZ Premium

Sony zamierza dzięki Androidowi O wycisnąć ile się da ze smartfonowych głośników

Jednym z wyróżników flagowców z rodziny Xperia są oczywiście głośniki stereofoniczne ulokowane w jedynym słusznym miejscu, czyli na frontowej tafli urządzenia. Wraz z zapowiedzią Androida O, firma z Japonii zamierza skupić się mocno na poprawie jakości dźwięku w swoich smartfonach.

Serwis TheVerge dotarł do informacji, wedle których Sony jest jedną z aktywniej współpracujących z Google firm, jeśli mowa o ilości zgłaszanych sugestii i uwag do Androida O, którego powinniśmy zobaczyć już jesienią tego roku. Japończycy wydają się stawiać na pierwszym miejscu jak najlepszą jakość emitowanego przez urządzenia dźwięku.

Sony walczy na bardzo trudnym gruncie, bowiem wdrożenie bezprzewodowego LDAC, to trudne i złożone przedsięwzięcie. Firma chce przesyłać dane z wykorzystaniem Bluetooth z szybkością transmisji wynoszącą aż 990 kbps. To byłby duży skok, zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że przykładowo technologia SBC wysyła te dane z prędkością 328 kbps. Mówimy więc o niemal potrojeniu wydajności.

Japończycy mają już jednak pewne doświadczenie na tym polu. W ich portfolio znajduje się kilka urządzeń, które wspiera standard LDAC, są to przykładowo słuchawki MDR-1000x, które kosztują – bagatela – 1700 złotych, czyli mniej więcej tyle, co czteromiesięczna Xperia XZ.

Pozostaje jedynie pytanie, dlaczego Sony przystąpiło do prac nad Androidem O z tym właśnie „postulatem”? Odpowiedź jest banalna. Na dziś dzień tylko Sony korzysta z tej technologii, dlatego też wszyscy, którzy skusiliby się na wysoką jakość dźwięku musieliby zapłacić Japończykom opłatę licencyjną. Proste, prawda? :)

źródło: TheVerge

*na zdjęciu głównym Xperia XZ Premium