Sony Xperia Z Ultra oficjalnie: 6,4″, Qualcomm Snapdragon 800 i Android 4.2

Gdzie leży granica między innowacyjnością a absurdem? Kiedy wyświetlacz osiągnie rozmiary uniemożliwiające komfortowe korzystanie z telefonu komórkowego? Tych pytań na pewno nie zadali sobie inżynierowie stojący za smartfonem Sony Xperia Z Ultra, którego oficjalna premiera nastąpiła kilka minut temu. Potwierdziły się plotki i spekulacje krążące po sieci od kilku miesięcy: Xperia Z Ultra jest urządzeniem, z którego emanuje moc. Jego specyfikacja obejmuje 6,4-calowy pojemnościowy ekran dotykowy FHD 1080p, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 o częstotliwości taktowania zegara 2,2 GHz, najprawdopodobniej 2GB RAM (Sony nie podało dokładnej ilości), 16GB pamięci wewnętrznej, które można rozszerzyć o kolejne 32GB za pomocą wbudowanego czytnika microSD, system operacyjny Android 4.2 z nakładką graficzną producenta, aparat fotograficzny 8 Mpix oraz akumulator 3000 mAh.

Wzornictwo Xperii Z Ultra nawiązuje do telefonu Xperia Z oraz tabletu Xperia Tablet Z. Podobnie jak one, urządzenie jest niezwykle eleganckie, cienkie i lekkie. Mierzy zaledwie 6,5 mm grubości i waży niewiele ponad 210 gramów. Ponadto jest odporne na kurz, wodę i wstrząsy, a dzięki specjalnemu trybowi „Stamina”, o który wzbogacono oprogramowanie, wyjątkowo delikatnie obchodzi się z baterią. Choć liczby nie zostały podane, Sony twierdzi, że jest on w stanie czterokrotnie przedłużyć czas czuwania. Xperia Z Ultra stanie w szranki z rodziną tabletofonów Samsung Galaxy Note, w związku z czym producent umożliwił obsługę jej 6,4-calowego wyświetlacza za pomocą rysika lub innego metalowego przedmiotu o grubości większej niż 1 mm.

Trudno powiedzieć, czy Xperia Z Ultra jest telefonem komórkowym, czy tabletem z funkcją dzwonienia. Być może jest czymś pomiędzy, wypełnia niszę, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Na półkach sklepowych na całym świecie urządzenie pojawi się nie wcześniej niż w trzecim kwartale bieżącego roku i dostępne będzie w trzech kolorach: czarnym, białym i fioletowym. Na ten moment nie wiadomo, kiedy zawita do Polski i ile będzie kosztowało. Co sądzicie o Sony Xperii Z Ultra, największym smartfonie na rynku?

AKTUALIZACJA:

Dowiedzieliśmy się, że Xperia Z Ultra została wyceniona na 719 euro. Woah.

via The Verge