Sony przestało rozwijać swój launcher dlatego, że… pracuje nad nowym

Na początku tego tygodnia, jak grom z jasnego nieba, gruchnęła wiadomość, że Sony wstrzymuje prace nad swoim autorskim launcherem. Od razu pojawiło się pytanie, co to oznacza i w którą stronę pójdzie producent. Właśnie okazuje się, że nie będzie aż tak radykalnie, jak niektórzy myśleli, gdyż Japończycy po prostu opracowują nowy.

Mnie osobiście nakładka Sony niespecjalnie przypadła do gustu. Być może dlatego, że jest bardzo prosta i przejrzysta, a ja preferuję bardziej rozbudowane, jak EMUI Huawei czy MIUI Xiaomi. Fanów marki bez wątpienia jednak zmartwiła wiadomość, że producent przestanie rozwijać Xperia Laucher. Inni z kolei zaczęli wróżyć, że być może oznacza to zaimplementowanie w nowych smartfonach tej firmy zewnętrznego programu (np. Nova Launcher) lub nawet wgranie zupełnie czystego Androida.

Reklama

Z najnowszych informacji wynika jednak, że raczej nic takiego się nie stanie. Erika Prymus, moderator w społeczności Xperia Home Open Beta na G+, w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników napisała bowiem, że „Powodem przerwania tworzenia nowych funkcji w bieżącej aplikacji domowej Xperia jest to, że opracowujemy nową aplikację domową”. Taka deklaracja nie padłaby, gdyby Sony miało całkowicie zrezygnować z autorskiego lauchera i wgrywać do nowych smartfonów czystego Androida lub launcher firmy trzeciej.

Na razie nie wiadomo jednak nic na temat nowego launchera Sony – jak miałby wyglądać, jakimi cechami się charakteryzować oraz jaki poziom rozbudowania oferować. Na obecnym etapie trudno też stwierdzić, kiedy producent zacznie go wgrywać do swoich nowych smartfonów. Być może pierwszym będzie nadchodząca Xperia XZ3, aczkolwiek to tylko moje przypuszczenia.

Z drugiej strony, na miejscu użytkowników tego modelu obraziłbym się, gdybym na start dostał oprogramowanie, które nie będzie rozwijane. Mam też nadzieję, że dotychczasowi klienci i właściciele starszych modeli dostaną stosowną aktualizację, przynoszącą nowy launcher.

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia XZ2 (pod linkiem znajdziecie jej recenzję, przygotowaną przez Kasię)

Źródło: Erika Prymus (G+) dzięki XperiaBlog