Sony wyjaśnia, dlaczego Xperia Z5 Premium z ekranem 4K wyświetla większość treści w Full HD

Sony Xperia Z5 Premium to pierwszy smartfon na rynku z wyświetlaczem o rozdzielczości 4K. Klient, płacąc za niego (sugerowane) 3999 zł, powinien mieć zagwarantowane niespotykane do tej pory doznania wizualne. Tak się niestety nie dzieje, gdyż 5,5-calowy ekran wyświetla większość treści w Full HD. Sony postanowiło w końcu oficjalnie wytłumaczyć się z takiego posunięcia.

O ile można się spierać o sensowność stosowania rozdzielczości 4K w przypadku wyświetlaczy montowanych w smartfonach, to skoro już się na coś takiego zdecydowano, to wydaje się oczywiste, że cały interfejs powinien być do tego przystosowany.

Sony jednak przeprowadziło badania wśród użytkowników, z których jasno wynika, że są oni zadowoleni z faktu renderowania multimediów do rozdzielczości 4K. Jednocześnie większość z nich stwierdziła, że wyświetlanie reszty interfejsu w Full HD jest wystarczające, biorąc pod uwagę, że czas pracy baterii jest dla nich priorytetową kwestią.

W przypadku Xperii Z5 Premium pojawia się jeszcze jeden problem: na próżno szukać aplikacji firm trzecich, które są zaprojektowane/przystosowane do rozdzielczości 4K. Sony jednak – jak samo mówi – stworzyło smartfon „przyszłości”, gotowy obsłużyć stworzone w przyszłości aplikacje.

Prywatnie mam mieszane uczucia co do Xperii Z5 Premium. Pomijając zupełnie jej cenę, jest to na pewno duży krok naprzód. W ślady Sony na pewno wkrótce pójdą kolejni producenci. Z drugiej strony, jeśli zwiększanie rozdzielczości wyświetlaczy nie pójdzie w parze ze zwiększaniem pojemności akumulatorów i optymalizacją oprogramowania, to nadal będzie to po prostu wojna „na cyferki” między producentami. Szkoda tylko, że najbardziej ucierpi na tym końcowy klient.

Źródło: phoneArena