Sony traci na smartfonach ogromne pieniądze. Wielka szkoda, bo lubię ich urządzenia

Wyniki finansowe trzeciego kwartału tego roku są dla mobilnego działu Sony mocno przytłaczające. Firma ma nadal ogromną społeczność fanów, a jej ostatni flagowy smartfon, Xperia XZ3, okazał się być najlepszym telefonem Sony od lat. To jednak wciąż za mało, by ten wycinek biznesu japońskiego giganta elektroniki przynosił zyski.

Przychód ze sprzedaży działu mobilnego Sony (poniżej w tabelach jako Mobile Communications – MC) był w trzecim kwartale tego roku (a drugim wg japońskiego roku fiskalnego) mniejszy od zeszłorocznego o 54,2 mln jenów, czyli około 479 mln dolarów. Podobnie ma się rzecz z zyskiem – tu też notuje się straty.

Reklama

Tabele pełne są minusów: w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie sprzedaż smartfonów Sony spada. Wykazują także sporą stratę operacyjną Sony, w wysokości 27,4 mld jenów, czyli niewiele ponad 242 milionów dolarów.

Złe wieści na tym się nie kończą, bo wobec tak kiepskich wyników, prognozy na podsumowanie całego roku fiskalnego mocno się pogarszają. Sony, widząc, co się dzieje, spodziewa się przychodu rocznego w wysokości 100 mld jenów (883,8 mln dolarów) oraz zysku na poziomie 64 mld jenów (574,4 mln dolarów). Do tego trzeba wziąć pod uwagę wahania giełdowe oraz wyraźny spadek sprzedaży smartfonów Sony na własnym podwórku, w Japonii.

Ogólnie rzecz biorąc, Sony radzi sobie znakomicie, głównie dzięki kapitalnym wynikom PlayStation i zyskom ze strony Sony Pictures. Tych sukcesów firma nie jest jednak w stanie przekuć w powodzenie na rynku smartfonów.

Osobiście trochę szkoda mi smartfonowego działu Sony. Aktualnie użytkuję Xperię XZ1, która choć jest dla mnie paskudna, to mocno doceniam w niej bardzo dobry aparat i funkcjonalną nakładkę na Androida.

W sytuacji tej firmy trudno nawet wskazać jeden konkretny kierunek, w którym powinno udać się Sony Mobile. Oby coś ruszyło się w tym temacie, bo szurać brzuchem po dnie zbyt długo też nie można. Dobitnie ukazuje to przykład HTC, o którego finansach praktycznie niczego dobrego już się nie słyszy…

https://www.tabletowo.pl/2018/10/06/wyniki-finansowe-htc-tak-zle-nie-bylo-jeszcze-nigdy/

źródło: Sony (1), (2) przez Android Police