Sony szuka oszczędności. Na jakiś czas wstrzymuje rozwój swojego launchera – Xperia Home | Tabletowo.pl
Wideo w Huawei P30 Pro

Sony szuka oszczędności. Na jakiś czas wstrzymuje rozwój swojego launchera – Xperia Home

Dołącz do dyskusji 0

Xperia Home czy też  (gdyby posłużyć się polską nazwą aplikacji) Xperia – Ekran Główny, to nakładka systemowa, która instalowana jest w smartfonach Sony. Jedni sobie ją bardzo chwalą, inni widzą sporo błędów, ale jedno jest pewne – to jeden ze znaków rozpoznawczych japońskiego producenta. Wybudzamy urządzenie i od razu rozpoznajemy charakterystyczny układ głównego ekranu. Okazuje się, że Japończycy mogą kompletnie przerzucić się na czystego Androida, gdyż ich autorski launcher na razie nie będzie rozwijany.

Zespół odpowiedzialny za prowadzenie projektu Xperia Home przekazał, że aplikacja została określona jako „przebywająca w trybie konserwacji”. Oznacza to, że program nie będzie już aktualizowany o nowe funkcje, nie pojawią się w nim też jakieś większe zmiany. Zamiast tego Sony skupi się na udoskonalaniu aplikacji i jej współpracy z systemem i innymi programami. Gdy pojawią się jakieś problemy, na przykład dotyczące zgodności Xperia Home z urządzeniami, również będą one na bieżąco rozwiązywane.

Nie jest jasne, jak długo launcher pozostanie zawieszony w stanie takiej minimalnej aktywności. Ekipa zajmująca się aplikacją Ekranu głównego powiedziała tylko, że potrwa to tyle, ile będzie konieczne.

Niesie to za sobą inne zmiany. Spora społeczność Google+, zgromadzona wokół launchera Sony, będzie musiała poszukać sobie nowego hobby. Program beta testerów Xperia Home zostanie na kilka tygodni zamknięty. 

Co prawda zmiany nie będą tak drastyczne, bo Sony najpewniej będzie utrzymywać aplikację launchera tak długo, jak to tylko możliwe, ale niewykluczone, że przyszłoroczne smartfony tego producenta będą już pozbawione tego charakterystycznego oprogramowania. To oczywiście najbardziej ekstremalny scenariusz. Inny mógłby brzmieć: „kiedy Sony naprawi już co trzeba, wróci do rozwijania Xperia Home”. I taka opcja byłaby chyba najbardziej rozsądna.

Obecnie nie ma żadnych informacji, czy Sony zdecyduje się pozostać przy swojej nakładce, przerzuci się na czystego Androida, czy też podejmie współpracę z firmami trzecimi, na przykład instalując Nova Launcher lub inną nakładkę systemową uznaną w społecznościach androidowców. Ta pierwsza opcja wydaje się być najbardziej realna.

Jesteśmy ciekawi, jak ta sprawa się rozwinie. Kiedy Xperia – Ekran główny za kilka tygodni wyjdzie z trybu konserwacji, powinniśmy dostać więcej informacji na temat rozwoju tego launchera. Rozwoju lub… porzucenia.

źródło: Xperia Home przez AndroidAuthority, PhoneArena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - rowery na otwarcie sezonu!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona