Snapdragony 808 i 810 – Qualcomm ogłasza układy na 2015 rok

snapdragon810

Właśnie poznaliśmy rozkład jazdy Qualcomma na przyszły rok. Producent zapowiedział dwa 64-bitowe układy dedykowane najmocniejszym urządzeniom. Mowa tutaj o Snapdragonie 808 i 810. Na jednym z zagranicznych portali ciekawie określono nowe SoC – „Układy Qualcomma na 2015 rok mogą sprawić, że pożałujesz kupionego w tym roku telefonu”. To bardzo śmiałe twierdzenie, ale z drugiej strony specyfikacja nadchodzących procesorów zapowiada się bardzo ciekawie.

Oba układy będą produkowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Będą więc bardziej energooszczędne, a przy tym powinny się mniej nagrzewać.

Snapdragon 810 będzie legitymować się 8-rdzeniami, z których 4, to Cortex-A57, a 4 kolejne, to Cortex-A53. Druga grupa będzie niżej taktowana i będzie działać w mniej wymagających sytuacjach. Wyświetlacze mające rozdzielczość 4K nie będą stanowiły problemu „osiemsetdziesiątce”. Będą też nowe pamięci LPDDR4, które są szybsze i wydajniejsze od LPDDR3.

Adreno 430 ma wyprowadzić grafikę w urządzeniach mobilnych na wyższy poziom. GPU ma być wydajniejsze od Andreno 420 o 30%. Paradoksalnie Ten drugi jeszcze nie pojawił się na rynku. Można się go spodziewać w Snapdragonie 805.

To nie jedyne usprawnienia. SoC będzie szybciej i lepiej obsługiwać kontrolę głosową czy gesty. Znacznie szybsze powinno być też przeglądanie sieci poprzez Wi-Fi czy LTE. Snapdragon ma zintegrowany modem LTE CAT 6. Również GPS ma przyspieszyć, a przy tym zużywać mniej prądu.

snapdragon810a

Warto poświęcić chwilę uwagi na Snapdragona 808, który oferować będzie 6 rdzeni – 2x Cortex-A57 i 4x Cortex-A53. Nie będzie co prawda wsparcia dla ekranów 4K, ale trzeba przyznać, że 2K też brzmi imponująco. W modelu 808 nie znajdziemy pamięci LPDDR4, producent postanowił pozostawić wykorzystywane obecnie LPDDR3. Za grafikę odpowiadać ma układ Adreno 418, który według zapewnień ma być o 20%  wydajniejszy od znanego Adreno 330.

Niemal pewne jest, że rzeczonych układów nie zobaczymy przynajmniej do połowy przyszłego roku. Qualcomm na pewno skupia się na Snapdragonie 801 czy 805. Informacje o modelu 808 i 810 są odpowiedzią na informacje o konkurencyjnych 64-bitowych procesorach. Potentat na rynku SoC musiał się w końcu wypowiedzieć i utrzeć nosa innym, czyli Intelowi, MediaTekowi, czy Nvidii.

źródło