selfie
fot. Pixabay

To głupie umrzeć, robiąc sobie selfie. Setki ludzi jednak umarło w taki właśnie sposób

Nie wiem, czy znacie taki program „Śmierć na 1000 sposobów”, ale to naprawdę zadziwiające, na ile głupich sposobów człowiek może odebrać sobie życie. Po raz kolejny okazuje się, że selfie również potrafi być zabójcze. Tak bardzo, że podczas jego robienia zginęły już setki osób na całym świecie.

Grupa badaczy z Indii postanowiła obliczyć, ile ludzi na całym świecie straciło życie przez chęć zrobienia sobie jak najfajniejszego selfie. Nie są to jednak bardzo dokładne dane, ponieważ pod uwagę wzięli oni jedynie doniesienia prasowe na ten temat w języku angielskim. Już teraz można więc założyć, że przez ryzykowne zachowanie zginęło znacznie więcej osób niż 259, o których mowa w badaniu, gdyż z pewnością nie wszystkie przypadki odnotowano w mediach.

259 zgonów to jednak mimo wszystko strasznie dużo, jeśli uświadomimy sobie, że mowa tu o sytuacjach, w których kluczowym elementem była chęć zrobienia sobie jak najciekawszego selfie. Ta liczba jest naprawdę ogromna, ponieważ tyle ludzi zginęło w 137 wypadkach, więc podczas jednego życie mogło stracić nawet kilka osób!

Indyjscy badacze wzięli pod uwagę sytuacje, które wydarzyły się od października 2011 roku do listopada 2017 roku, czyli przez ponad sześć lat. Najczęściej ludzie ginęli na skutek utonięcia, pożarów, wypadków z udziałem pojazdów i upadków z wysokości. Dość często zdarzało się również, że do śmierci przyczyniło się zwierzę, porażenie prądem lub broń.

Średni wiek osoby, która zginęła przez chęć zrobienia sobie jak najciekawszego selfie, to prawie 23 lata, natomiast najczęściej życie tracili w takich wypadkach mężczyźni (ponad 70% przypadków) i ludzie w wieku od 20 do 29 lat (50% przypadków). Najwięcej zgonów odnotowano w Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Pakistanie.

Skala tego zjawiska jest na tyle duża, że w różnych krajach władze zaczynają oznaczać strefy, w których ludzie nie powinni robić sobie selfie, ponieważ zagraża to ich życiu. Co ciekawe, powstaje nawet aplikacja, mająca na celu ostrzec użytkownika, że strzelanie sobie zdjęcia w danym miejscu może przypłacić życiem.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/12/28/selfie-choroba-selfitis/

Źródło: Journal of Family Medicine and Primary Care przez CNET