Smartwatch od OnePlus – było blisko, ale nic z tego

Pete Lau, CEO OnePlus, ujawnił, że jego firma miała w pełni rozwinięty projekt smartwatcha, którego jednak nie zdecydowała się wprowadzić do produkcji. Dlaczego?

Reklama

W 2014 roku blogi technologiczne donosiły, że odkryto plany OnePlus dotyczące wypuszczenia na rynek własnego smartwatcha. Plotki nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone, jednak ostatnie wypowiedzi prezesa firmy każą sądzić, że tamte przecieki miały swoje źródło w rzeczywistym projekcie.

Oczywiście Lau nie powiedział, że chodzi o ten konkretny model, ale wyznał, że „w ubiegłym roku w OnePlus opracowano smartwatch, ale postanowiono nie rozpoczynać jego produkcji. Mieliśmy gotowy projekt, ale stwierdziliśmy, że musi być zlikwidowany. Musimy się skupić”. Na czym? Lau opisuje Chiński rynek smartfonów jako „okrutny”, i stwierdził, że chce zrobić wszystko, żeby na nim przetrwać. Szef OnePlus zaznaczył też, że firma będzie musiała włożyć sporo wysiłku w premierę OnePlus 3, nowego flagowca firmy.

Reklama

Wydaje się, że OnePlus podjął właściwą decyzję, żeby skupić się na smartfonach. Od 2014 roku wielu dużych graczy weszło na rynek inteligentnej galanterii. Jeśli zdecydowano by się na zaprezentowanie własnego smartwatcha, oznaczałoby to walkę na dwóch frontach – weareables i smatfonów. A na to OnePlus po prostu nie ma siły ani środków. Firma musi skupić się na umacnianiu swojej pozycji w Chinach, gdzie konkurencja ostatnio drastycznie wzrosła.

Pete Lau wyraził optymistyczą wizję, że pewnego dnia Chiny będą mogły utrzymać wiele firm produkujących smartfony, biorąc pod uwagę to, że różne grupy konsumentów preferuje różne produkty. Jednak obecnie OnePlus musi skupić się na tym, by zostać jednym z ocalałych w walce o pozycję na rynku, a to oznaczało podjęcie jedynej słusznej decyzji. Dotyczyła ona zawężenia spektrum działalności firmy i skupienia się na jej największej sile – oferowania wysokiej klasy smartfonów za przystępną cenę.

 

źródło: Wall Street Journal via phonearena.com