Tak wygląda piąta generacja smartzegarków od Fossila

Amerykański producent zegarków postanowił odświeżyć swoją kolekcję urządzeń napędzanych Wear OS. Fossil GEN 5 to kolejny etap ewolucji koncepcji doskonale znanej z poprzednich modeli.

Smartwatche Fossila to wzór zegarka z systemem Wear OS. Prosty, nienachalny design uzupełniony oprogramowaniem rozwijanym według tych samych kryteriów – ma być przejrzyście i intuicyjnie. Najnowsza, piąta generacja zegarków stanowi dyskretne odświeżenie poprzednich modeli. Widać wyraźnie, że producent postanowił pozostać przy sprawdzonych, niezawodnych rozwiązaniach, starając się jednocześnie rozwinąć to, co w poprzednich modelach wymagało poprawy.

I tak najnowsze gadżety amerykańskiego producenta zostały wyposażone w ekran o średnicy 1,28 cala wykonany w technologii AMOLED (gęstość to 328 pikseli na cal), który został umieszczony w kopercie o rozmiarze 44 mm, wykonanej w całości ze stali nierdzewnej. Sama koperta ma 12 mm grubości, wyposażona została w mocowanie na standardowe paski o szerokości 22 mm, co zapewnia niemal nieograniczoną swobodę personalizacji tego, na czym dany użytkownik chce nosić swój smartwatch.

Od strony technicznej Fossil GEN 5 to urządzenie wyposażone w procesor Qualcomm Snapdragon Wear 3100, 8 GB pamięci na dane i moduł NFC. Dzięki temu ostatniemu zegarek umożliwia płatności z wykorzystaniem Google Pay. Na pokładzie znalazł się również ulepszony pulsometr, a w pamięci urządzenia zainstalowano aplikację Cardiogram, co świadczy o tym, że producent położył silniejszy nacisk na funkcję monitorowania tętna, niż miało to miejsce w poprzednich modelach.

W związku z rosnącą popularnością usługi Asystent Google, zegarki Fossila wyposażono w głośnik, który umożliwi odtwarzanie odpowiedzi Asystenta oraz słuchanie muzyki.

Największym problemem smartwatchy pracujących pod kontrolą Wear OS jest niezwykle krótki czas działania na baterii. Intensywne korzystanie z zegarków sprawia, że często nie ma mowy o wytrzymaniu od przebudzenia do zaśnięcia noszącego.

5 GEN, poza standardowym trybem, który według producenta ma zapewnić cały dzień pracy, będzie wyposażony w możliwość wybrania jednego z czterech inteligentnych trybów zarządzania baterią. Te mają sprawić, że z zegarka będzie można korzystać przez wiele dni. Niestety, Fossil postanowił pozostać przy magnetycznym ładowaniu swoich zegarków. Biorąc pod uwagę ich lichy czas pracy na jednym ładowaniu, znacznie lepszą decyzją byłoby zapewnienie możliwości ładowania z dowolnej ładowarki pracującej w standardzie Qi. Na tę chwilę użytkownicy muszą pamiętać, by na wszelki wypadek, mieć kabel do zegarka przy sobie.

Sam zegarek dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych – nazwanych odpowiednio Julianna HR oraz Carlyle HR. Modele różnią się kolorem bezela, ten jest w pierwszym przypadku złoty, w drugim ciemnoszary.

Poniżej pełna specyfikacja techniczna nowych zegarków:

 • Koperta, przyciski i  bezel wykonane w całości ze stali nierdzewnej;
 • Rozmiar koperty: 44 mm;
 • Ekran dotykowy o średnicy 1,28 cala;
 • Wodoodporny do 3 ATM;
 • Czas pracy na jednym ładowaniu: 24 godziny (zależnie od sposobu użytkowania), wiele dni w trybach oszczędzania baterii;
 • Wymienialne paski i bransolety;
 • Procesor Qualcomm Snapdragon Wear 3100;
 • Czujniki i moduły: pulsometr, NFC, GPS, wysokościomierz, akcelerometr, żyroskop, czujnik światła, mikrofon;
 • Oprogramowanie: Wear OS by Google kompatybilne z iOS 10+ oraz Android 4,4+ (bez wsparcia dla Android Go);
 • Połączenie: technologia Bluetooth;
 • Bezprzewodowa synchronizacja i magnetyczne ładowanie.

Fossil GEN 5 jest dostępny w sprzedaży od 5 sierpnia przez stronę internetową www.fossil.com oraz w wybranych sklepach stacjonarnych na całym świecie. Cena na stronie producenta to 295 dolarów.

Podsumowując, najnowsza generacja Fossila stanowi lekkie rozwinięcie tego, co widzieliśmy u poprzednika. Możemy się zatem spodziewać bardzo wygodnego zegarka, dopasowanego wielkością i ciężarem do większości nadgarstków, do tego pracującego pod kontrolą systemu, który działa tak jak trzeba – prezentuje wszystko, co wymagane od smartwatcha bez zbędnych komplikacji. Obawiam się jednak, że największa bolączka, jaką jest wytrzymałość na jednym ładowaniu, to w dalszym ciągu kwestia, której nie udało się rozwiązać.

Aktualizacja 06.08.2019 r.

W kolejnej informacji prasowej amerykański producent poinformował o dalszych nowościach, jakie planuje wprowadzić do końca roku:

 • na najnowszych zegarkach, w tym opisywanym GEN 5 pojawi się aplikacja autorstwa Fossila, która umożliwi prowadzenie rozmów z wykorzystaniem mikrofonu i głośnika zegarka także posiadaczom telefonów Apple iPhone;
 • do końca roku na rynku pojawi się około 100 wariantów omawianego smartwatcha. Będą dostępne zarówno pod marką własną Fossila, jak i pod innymi brandami, do których Amerykanie posiadają prawa. Można się zatem spodziewać nowości ze znaczkami Michael Kors, Emporio Armani czy Diesel;
 • trwają prace nad zegarkiem hybrydowym, który zostanie zaprezentowany prawdopodobnie jesienią. Producent obiecuje, że będzie to unikalne połączenie klasycznego zegarka z funkcjami smart, przy jednoczesnym zachowaniu długiego czasu pracy na baterii.

Źródło: informacja prasowa, Fossil