MIUI 11
MIUI 11 (fot. Xiaomi)

Xiaomi zastąpi swoje dwie podstawowe aplikacje odpowiednikami od Google

Znana i ceniona nakładka MIUI od Xiaomi doczeka się wkrótce dość istotnych zmian. Nie wpłyną one może w ogromnym stopniu na doświadczenie płynące z użytkowania telefonów chińskiego giganta, ale mogą bardzo zadowolić co poniektórych sympatyków nakładki, którym nie odpowiadały preinstalowane w niej aplikacje.

Tylko dla globalnych

Zmiana obejmie aplikacje „Telefon” i „Wiadomości”. Zamiast programów standardowo preinstalowanych w MIUI, otrzymamy zamienniki pochodzące wprost od Google. Choć taki obrót wydarzeń jest raczej krokiem w dobrą stronę, to Xiaomi zdecydowało się na taki zabieg jedynie w wersjach globalnych oprogramowania (tzw. Global). Podmiana ominie Chiny (przez oczywisty wzgląd na brak dostępu do usług Google), Indie i Indonezję.

Warto zauważyć jednak, że Xiaomi już od jakiegoś czasu wypuszczało smartfony z aplikacjami Telefon i Wiadomości od Google, ale nie było to zasadą – część testowanych przez naszą redakcję modeli miało aplikacje z MIUI, a druga część od Google. Teraz już stanie się to normą – począwszy od zeszłorocznego Xiaomi Mi 9T Pro.

Co to zmieni?

Aplikacje Google cieszą się raczej dobrą opinią wśród użytkowników, a ich zastosowanie w tym przypadku to zapewne wymóg dostosowania się do regulacji Unii Europejskiej i kwestia bezpieczeństwa. Zmiany będą więc raczej czysto kosmetyczne, choć użytkownicy mogą odczuć brak jednej dość istotnej dla niektórych osób funkcji – nagrywania rozmów, która w aplikacji telefonu w MIUI jest dostępna.

Co sądzicie o tych zmianach? Cieszą was czy wolelibyście zostać przy standardowych aplikacjach MIUI? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: GizChina

Aktualizacja:

Żebyśmy się dobrze zrozumieli – aplikacje Telefon i Wiadomości od Google będą preinstalowane na nowych telefonach Xiaomi – stare nie będą aktualizowane, by zmienić te dwie aplikacje.