Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę: Motorola (podobno) szykuje dwa nowe smartfony z procesorem od Samsunga

Motorola do tej pory wyposażała swoje smartfony w procesory Qualcomma i MediaTeka, jednak według najnowszych doniesień, w przypadku dwóch nowych modeli może sięgnąć po układ od Samsunga. I to nie byle jaki, bo niemal flagowy.

Samsung jest największym odbiorcą swoich procesorów – Exynosy napędzają większość jego smartfonów z niższej, średniej i najwyższej półki. Co prawda Koreańczycy nie stronią od układów Qualcomma i MediaTeka, jednak w większości przypadków stawiają na własne jednostki.

Reklama

Samsung nie ma też oporów przed sprzedawaniem swoich Exynosów konkurencji. Najczęściej sięga po nie Meizu, które wyposażyło w procesory konkurencji wiele modeli ze swojego portfolio, m.in. Meizu Pro 5 (Exynos 7420), Meizu Pro 6 Plus (Exynos 8890), Meizu 15 Plus (Exynos 8895) i Meizu M6s (Exynos 7872). Teraz okazuje się, że w gronie klientów znajdzie się również Motorola.

Nie ukrywam, że jest to dla mnie sporą niespodzianką – tym bardziej, że dwa smartfony, które rzekomo są w przygotowaniu, mają być kolejnymi przedstawicielami programu Android One. A jeśli się nie mylę, jeszcze żaden model z czystym jak łza Androidem nie ma na pokładzie procesora od Samsunga. Sytuacja wygląda więc naprawdę intrygująco.

OK, ale wypadałoby w końcu napisać, o jaki konkretnie układ z oferty Koreańczyków chodzi. Jak donosi serwis 91Mobiles, Motorola wybrała Exynosa 9610. I tu robi się ciekawie, ponieważ podczas anonsowania tej jednostki Samsung poinformował, że powstała ona z myślą o high-endowych smartfonach. Wskazuje na to też jej specyfikacja, która obejmuje m.in. cztery rdzenie ARM Cortex-A73 2,3 GHz, cztery rdzenie ARM Cortex-A53 1,7 GHz, układ graficzny Mali-G72 MP3, wsparcie dla wyświetlaczy o rozdzielczości do 2560×1600 pikseli i Bluetooth 5.0 oraz obsługę pamięci LPDDR4X i UFS 2.1. Warto również dodać, że do produkcji Exynosa 9610 wykorzystywany jest 10-nm proces technologiczny FinFET.

Procesor ten może więc trafić zarówno na pokład high-enda, jak i średniaka klasy premium. I to najprawdopodobniej właśnie przedstawicielami wyższej średniej półki będą nadchodzące smartfony Motoroli. Na razie jednak nie wiadomo o nich nic więcej, ale jeśli producent faktycznie przygotowuje je do premiery, to wkrótce powinny pojawić się kolejne doniesienia na ich temat.

Ja czekam na nie z nieukrywaną niecierpliwością. A Wy co sądzicie o sięgnięciu przez Motorolę po procesor tej klasy od Samsunga?

*na zdjęciu tytułowym Motorola One (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: 91Mobiles