Android P ze wsparciem dla HID - będziesz mógł używać smartfona jako bezprzewodowej myszki lub klawiatury 14

Android P ze wsparciem dla HID – będziesz mógł używać smartfona jako bezprzewodowej myszki lub klawiatury

Smartfon zastępuje nam swoją funkcjonalnością sprzęt, który nierzadko zajmowałby objętościowo cały plecak. Jednak możliwościom, jakie daje nam Android, nadal daleko do miana nieograniczonych. Gigant z Mountain View stara się jednak, aby podręczni, elektroniczni przyjaciele byli coraz bardziej przydatni z roku na rok. Prawdopodobnie właśnie dlatego Android P ma otrzymać wsparcie dla HID, dzięki czemu będziemy mogli używać smartfona jako myszki (a raczej -gładzika) lub klawiatury Bluetooth.

Już wiem, co niektórym z Was ciśnie się na usta – przecież wystarczy zrootować telefon, zainstalować taką-a-taką aplikację, śmakie sterowniki na laptopie i wszystko da się zrobić przez Wi-Fi nawet na Gingerbreadzie, a być może część czytelników pokusi się nawet o czego to Google nie wymyśli, żeby omamić głupich użytkowników. Jednak w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na istotny fakt – nie każdy posiadacz smartfona jest świadomy takich możliwości, a obecnie dostępnym rozwiązaniom daleko do Plug&Play, a także wymagają używania rozwiązań firm trzecich.

Według doniesień z portalu XDA Developers, w kodzie źródłowym najnowszej wersji Androida znajduje się trochę linijek dotyczących profilu Human Interface Device po Bluetooth. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Ano to, że – jeśli podejrzenia okażą się prawdziwe – już niedługo będziecie mogli włączyć Bluetooth, zmienić odpowiednie ustawienie i podłączyć się do swojego laptopa, a smartfona wykorzystywać jako gładzik (znany szerzej jako touchpad) lub klawiaturę. Bez instalowania dodatkowego oprogramowania po stronie komputera.

Android P ze wsparciem dla HID - będziesz mógł używać smartfona jako bezprzewodowej myszki lub klawiatury 15
fot. XDA Developers

Niewykluczone, że teraz deweloperzy otrzymają spore pole do popisu i powstawać będą różnego rodzaju piloty do sterowania multimediami i prezentacjami. Co zmieni się z punktu widzenia power usera? Pewnie niewiele, bo – jeżeli tylko tego potrzebował – już dawno korzysta z rozwiązania typu Unified Remote. Ale dla przeciętnego Kowalskiego, funkcjonalność smartfona zostanie poszerzona. Może smartfonowy gładzik czy klawiatura nie nadadzą się do zastosowań profesjonalnych, ani grania, ale na pewno świetnie sprawdzą się jako rozwiązanie awaryjne lub imprezowe.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/02/21/android-p-nie-pozwoli-zeby-ktos-podgladal-cie-przez-kamerke-telefonu/

źródło: XDA Developers dzięki FirstPost
grafika główna: zdjęcie pochodzi z recenzji Google Pixel 2XL