smartfon Google Pixel 3 Pixel 3 XL smartphone

Ani HTC, ani LG – za tegoroczne Pixele odpowiadają tylko Google i Foxconn

Google w 2016 roku wzięło się za wypuszczanie na rynek własnych smartfonów, chociaż nie dysponowało wówczas niezbędnym zapleczem. Nie stanowiło to jednak żadnej przeszkody, ponieważ do współpracy koncern z Mountain View zaprosił najpierw samo HTC, a później także i LG. Tegoroczne modele powstały już natomiast bez pomocy (jak by nie patrzeć) konkurencji.

Przez sześć lat zadebiutowało w sumie osiem smartfonów z serii Nexus – ostatnimi były Nexus 5X produkcji LG i Nexus 6P autorstwa Huawei. W 2015 roku Google powiedziało jednak „pas” i całkowicie uśmierciło tę linię urządzeń. Jej duchowymi sukcesorami są sprzęty z rodziny Pixel, aczkolwiek przy ich tworzeniu koncern z Moutain View kierował się nieco innymi pobudkami (m.in. chęcią bezpośredniej konkurencji z iPhone’ami).

W 2016 roku Google nie dysponowało jednak niezbędnym zapleczem, aby samodzielnie podołać produkcji smartfonów z serii Pixel. Dlatego zaprosiło do współpracy HTC, które zaprojektowało i składało w swoich fabrykach modele Pixel i Pixel XL. Rok później do grona współpracowników dołączyło LG, które wzięło na siebie wszystko, co związane z Pixelem 2 XL. Tajwańczykom przypadła natomiast odpowiedzialność za Pixela 2.

Rok temu Google przejęło od HTC około dwa tysiące pracowników, którzy do tej pory zajmowali się Pixelami. Przy okazji zapewniło sobie też niewyłączny dostęp do własności intelektualnej tajwańskiego przedsiębiorstwa. Dla przypomnienia, Amerykanie zapłacili za to wszystko zawrotne 1,1 miliarda dolarów.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, tegoroczne modele są więc stworzone od początku do końca przez Google. Jak jednak informuje Evan Blass, w procesie projektowania Pixela 3 i 3 XL nie brali udziału przejęci od HTC pracownicy. Jest to trochę zaskakujące, ale być może już pod koniec 2017 roku prace nad nowymi smartfonami były na tyle zaawansowane, że była załoga tajwańskiego przedsiębiorstwa nie miała wiele do roboty.

Za produkcję Pixela 3 i 3 XL odpowiada natomiast Foxconn, którego pracownicy składają w fabrykach również m.in. iPhone’y i inne produkty z portfolio Apple.

Źródło: @evleaks