fot. Apple

Już nie tylko Samsung produkuje ekrany OLED do najdroższych iPhone’ów – od teraz robi to też LG

Do tej pory jedynym dostawcą ekranów OLED do iPhone’a X był Samsung. Właśnie się to jednak zmienia, ponieważ Apple podpisało kontrakt z LG, które również będzie produkować wyświetlacze tego typu do najdroższych iPhone’ów w portfolio koncernu z Cupertino.

Jak informuje południowokoreański serwis The Investor, elastyczne ekrany OLED szóstej generacji LG Display pomyślnie przeszły testy jakościowe Apple, dzięki czemu koreański koncern uzyskał kontrakt na masową produkcję tych wyświetlaczy do tegorocznych iPhone’ów, wyposażonych w panele tego typu.

Reklama

Dywersyfikacja dostawców może przynieść korzyści zarówno Apple, jak i LG. Ten pierwszy dzięki temu może bowiem zaoszczędzić na ekranach do iPhone’a XS i iPhone’a XS Max, które obecnie są najdroższym komponentem w przypadku tych modeli. Kontrakt na dostawę wyświetlaczy OLED do tegorocznych iPhone’ów pozwoli również LG zwiększyć udziały w tym segmencie (aktualnie liderem i praktycznie monopolistą jest tutaj Samsung z udziałami na poziomie ~95%) oraz otworzy Koreańczykom drogę do uzyskania zleceń na produkcję tego typu paneli dla innych producentów smartfonów (a kolejka chętnych jest długa – popyt wciąż znacząco przewyższa podaż).

Osobiście jestem ogromnie ciekawy, czy różnice pomiędzy ekranami od Samsunga i LG będą widoczne, czy Apple zadbało o to, aby wyświetlacze były do siebie jak najbardziej podobne. Koncern z Cupertino od dawna dywersyfikuje jednak dostawców. Daje to bowiem również gwarancję ciągłości dostaw w przypadku, kiedy jeden z kontrahentów zawiedzie (bo na przykład jego fabrykę nawiedzi jakiś kataklizm, co się niestety czasami zdarza).

Jeżeli LG sprawdzi się w roli dostawcy ekranów OLED do tegorocznych iPhone’ów, to niewykluczone, że w przyszłym roku faktycznie wszystkie modele zostaną już wyposażone w tego typu wyświetlacze, ponieważ Apple będzie mogło powierzyć ich produkcję dwóm kontrahentom, co zwiększy szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia. Szczególnie, że przez ten czas Koreańczycy na pewno zdążą rozbudować swoje linie produkcyjne na tyle, aby podołać temu zadaniu.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/09/12/premiera-smartfon-apple-iphone-xs-iphone-xs-max-specyfikacja-cena-dostepnosc/

Źródło: The Investor