Jak wygodnie słuchać podcastów na Linuksie? Na przykład przez aplikację Podcasts | Tabletowo.pl

Jak wygodnie słuchać podcastów na Linuksie? Na przykład przez aplikację Podcasts

Dołącz do dyskusji 0

Od dłuższego czasu redakcja Tabletowo prowadzi swój własny podcast HehTech. Często spotykam się z komentarzami, w których ludzie opisują swoje problemy z wygodnym odsłuchem tego dzieła. Postanowiłem więc Wam pomóc, a przynajmniej tym, którzy korzystają z Linuksa.

Odsłuch podcastów na systemie typu Linux to czynność, którą można robić na wiele sposobów. Kiedyś wykorzystywałem do tego odtwarzacz muzyczny RhythmBox; można jednak również skorzystać z innych aplikacji, na przykład z Podcasts

Jak zainstalować Podcasts?

Zacznijmy od krótkiego poradnika, wyjaśniającego instalację tego programu. Aplikacja jest dostępna w FlatHub jako paczka FlatPak. Jeśli wcześniej nie korzystaliście z tego udogodnienia, to poniżej prezentuje Wam komendy, dzięki którym zainstalujecie Podcasts w dystrybucji Ubuntu:

sudo add-apt-repository ppa:alexlarsson/flatpak 
sudo apt update 
sudo apt install flatpak
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub org.gnome.Podcasts

Aby uruchomić aplikację należy wpisać:

flatpak run org.gnome.Podcasts

Jeśli korzystacie z innego distro, to twórcy FlatHub przygotowali specjalne poradniki, w których wyjaśniają instalację na każdej z bardziej popularnych dystrybucji – znajdziecie je tutaj. Opis programu Podcasts z kolei jest tutaj.

Podcasts

Podcasts to bardzo prosta i minimalistyczna aplikacja. Została ona podzielona na dwie kategorie. Pierwsza to New, w której znajdziemy oś czasu z nowymi odcinkami obserwowanych autorów. Druga natomiast to Shows, czyli zbiór wszystkich podcastów, które subskrybujemy. Zostają one ukazane jako dosyć spore kafelki.

Nowe podcasty możemy dodać na kilka sposobów. Podstawowym jest dodanie bezpośredniego źródła URL. W przypadku HehTech jest to anchor.fm/hehtech. Można również zrobić tak, jak ja – program pozwala na import danych z pliku OMPL. Tak się składa, że aplikacja mobilna AntennaPod (którą również tutaj opisywałem), obsługuje tworzenie kopii zapasowych w tym formacie. Zapewne wiele innych programów również pozwala na coś takiego.

AntennaPod – test i recenzja otwartoźródłowej aplikacji do podcastów

Z dodatkowych opcji wymienić można skróty klawiszowe, których są jedynie trzy. W ustawieniach możemy natomiast włączyć tryb ciemny, który chyba nie działa, bo nie zauważam żadnej różnicy, a także automatyczne usuwanie odcinków po wybranej liczbie dni.

Oczywiście aplikacja obsługuje pobieranie podcastów. I to również jedyna opcja na uruchomienie dźwięku, bowiem Podcasts nie pozwala na odsłuch strumieniowy, co może być dla niektórych, również dla mnie, sporym problemem.

Podsumowanie

Podcasts to bardzo prosta, niezbyt rozbudowana aplikacja, która jednak robi to, co do niej należy, czyli pozwala na słuchanie podcastów. Obsługuje również nasz redakcyjny HehTech, co jest bardzo ważnym elementem :).

A za pomocą jakich aplikacji Wy słuchacie podcastów? Dajcie znać w komentarzach.

Aplikacja została przetestowana na systemie Ubuntu 16.04.5 LTS z Unity DE

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona