Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Coś więcej niż komputery – słowo o serii Lenovo YOGA

Akcja partnerska

Firmy Lenovo nikomu przedstawiać nie trzeba. Specjalizuje się przede wszystkim w produkcji notebooków, cechujących się rozsądnym stosunkiem ceny do zainstalowanych podzespołów. Poza serią – IdeaPad, posiada także kilka wyspecjalizowanych. Legion to komputery dedykowane graczom, ThinkPad – biznesowe komputery osobiste z najwyższej półki. Jest także seria YOGA, która jest czymś więcej, niż typowy komputer. I to jej chciałbym poświęcić niniejszy materiał.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Krótka, bogata historia

Prace koncepcyjne nad laptopami z tej serii rozpoczęto już w 2005 roku. Deski kreślarskie projektantów Lenovo opuścił wtedy pierwszy prototyp, nazwany Lenovo Pocket YOGA. Był to niewielki komputerek o niestandardowych proporcjach ekranu, dopasowanych w taki sposób, by wyświetlacz nie przekraczał typowej długości klawiatury. Całość wyglądała bardziej jak klawiatura bezprzewodowa, do której dołączono ekran niż typowy laptop.

Następnym krokiem była prezentacja, w 2012 roku, laptopa Lenovo IdeaPad YOGA. Jak wynika z nazwy urządzenia, YOGA nie była wtedy jeszcze niezależną linią produktową, a jednym z IdeaPadów. Komputer ten był pierwszym notebookiem, w którym matryca obracała się o 360 stopni. Dzięki temu typowy laptop stawał się urządzeniem jeszcze bardziej praktycznym.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Rok 2013 był dla serii YOGA początkiem tego, z czego dziś ją kojarzymy. W styczniu zaprezentowano Lenovo YOGA Notebook 11s – pierwszego mini ultrabooka z czteroma trybami pracy. Prawdziwy przełom nastał jednak we wrześniu, wraz z prezentacją YOGA 2 Pro. Ten przewyższał swojego poprzednika we wszystkich kluczowych parametrach, oferując przy tym dotykowy ekran o rozdzielczości QHD+. Rewolucja w branży stała się faktem, a kolejni producenci starali się kopiować rozwiązania zastosowane przez Lenovo. Sam sprzęt pozostawiał bardzo pozytywne wrażenie na niemalże wszystkich sympatykach nowych technologii.

Miesiąc później seria YOGA doczekała się kolejnych przedstawicieli – dołączył do niej tablet pracujący pod kontrolą systemu Android, czyli Lenovo YOGA Tablet, a także…ThinkPad YOGA. Szczególnie ciekawy był oczywiście ThinkPad. W teorii inżynierowie Lenovo porwali się z motyką na słońce, bo przecież jak można w jednym urządzeniu połączyć rozrywkową i wszechstronną YOGĘ z biznesowym, skutecznym ThinkPadem? Okazało się, że jest na to sposób. W ten sposób powstał pierwszy na świecie laptop biznesowy, który mógł pracować w kilku trybach i oferował autorską technologię blokowania klawiatury w trybie tabletu.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Kolejne lata to dalszy rozwój poszczególnych urządzeń z serii, oraz mniejsze i większe usprawnienia techniczne. Pojawiły się urządzenia typu All-In-One do zastosowań domowych czy seria urządzeń hybrydowych, z których największą ciekawostką stał się Lenovo YOGA Book. Była to hybryda tabletu i laptopa z płytką dotykową wyświetlającą klawisze zamiast typowej klawiatury.

Z historii linii produktowej YOGA można dowiedzieć się czym, zgodnie z zamysłem projektantów, są właściwie te urządzenia, i czym mają się wyróżniać spośród innych konstrukcji. Są to komputery (i tablety), których zadaniem jest oferować więcej  możliwości, niż standardowe urządzenie z danego gatunku, dzięki unikalnym cechom, takim jak, na przykład, zwiększona mobilność, dodatkowe tryby pracy, pomocne narzędzia czy interesujące oprogramowanie. Nabywca komputerów z serii YOGA może liczyć na to, że jego sprzęt zaoferuje więcej zastosowań niż w przypadku tradycyjnego laptopa czy tabletu. W praktyce oznacza to, że najbardziej charakterystyczny element serii, czyli zawias obracany o 360 stopni, jest tylko jednym z wielu jej wyznaczników, a sam fakt jego posiadania, lub nie, nie jest ostatecznym determinantem tego, by dane urządzenie mogło nazywać się YOGA.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Swoją drogą, uzależnienie nazewnictwa od jednego, mimo że charakterystycznego, elementu w dość znaczący sposób ograniczyłoby kreatywność inżynierów Lenovo, których ambicją jest dostarczać urządzenia jak najbardziej praktyczne. O tym, że można być pełnoprawnym przedstawicielem lini YOGA bez konieczności posiadania obrotowego zawiasu przekonuje notebook Lenovo YOGA S940, przedstawiciel nowej serii YOGA S, która stanowi dalsze rozwinięcie przyjętej 7 lat temu koncepcji.

Lenovo YOGA S940 – coś więcej niż ultrabook

Z zewnątrz tytułowy bohater prezentuje się zaskakująco skromnie. Jak większość ultrabookow jest smukłą konstrukcją skrywającą ekran o przekątnej 13,9 cala. Obudowę wykonano z piaskowanego aluminium, dzięki czemu całość wygląda bardzo szykownie, zachowując jednocześnie niewielką wagę – 1,2 kg.

To co najważniejsze uwidocznia się jednak dopiero po otwarciu laptopa. Seria YOGA od wielu lat słynie bowiem z bardzo dobrych wyświetlaczy, a ten zastosowany w modelu S940 jest wyjątkowy. Jego unikalność wynika z faktu, że właśnie w tym modelu po raz pierwszy w laptopach użyto technologii Contour Display, czyli szkła z zakrzywionymi krawędziami. Zabieg ten spowodował, że ramki ekranu stały się niemal niewidoczne. W połączeniu z wysoką jakością wykonania obudowy użytkownik pracujący na S940 ma poczucie, że jest to urządzenie wysokiej klasy.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Sam wyświetlacz to jednak za mało, by móc aspirować do miana pełnoprawnego członka rodziny YOGA, dlatego zainstalowaną powyżej ekranu kamerę internetową wyposażono w oprogramowanie znacząco rozwijające jej możliwości. Poza możliwością zastosowania w usłudze Windows Hello, czyli odblokowywania komputera wizerunkiem twarzy, Lenovo zaoferowało oprogramowanie Glance, usprawniające produktywność i bezpieczeństwo użytkownika. Glance analizuje ruch gałek ocznych użytkownika, dlatego gdy do urządzenia zostanie podłączony zewnętrzny wyświetlacz, a obsługujący spojrzy w jego kierunku, oprogramowanie przeniesie zawartość wyświetlacza laptopa. Kiedy użytkownik odejdzie od komputera, ten automatycznie wygasi ekran i zapisze efekty pracy w momencie jej przerwania. W momencie, gdy na notebooku przeprowadzana będzie rozmowa wideo, dedykowane oprogramowanie BackBlur rozmyje zawartość ekranu w tle, by nic nie rozpraszało rozmówcy.

Coś więcej niż komputery - słowo o serii Lenovo YOGA

Unikalne funkcje uzupełniają mocne podzespoły, dzięki którym praca z Lenovo YOGA S940 jest wygodna i przyjemna. Dowodzi temu specyfikacja urządzenia:

Procesor Do Intel Core i7-8565U 7. generacji
System operacyjny Windows 10 Home
Wyświetlacz Do 13,9” UHD (3840 x 2160, 500 nitów) IPS na panelu HDR VESA400
Pamięć operacyjna Do 16 GB
Bateria Do 15 godzin z wyświetlaczem FHD, 7,5 godziny z wyświetlaczem UHD, technologia szybkiego ładowania RapidCharge
Pamięć masowa Do 1 TB PCIe SSD
Grafika Intel HD 620
Kamera Kamera na podczerwień z oprogramowaniem chroniącym prywatność Glance
Wymiary 319,3 × 197,4 × 12,2 mm w najcieńszym miejscu
Waga Od 1,2 kg

Przyszłość serii YOGA

Podsumowując, ultrabookiem Lenovo YOGA S940 producent stawia kolejny krok w rozwoju swojej wyjątkowo ciekawej serii, a jej nabywcy dostają do wyboru kolejną alternatywę. Ultrabooka, który poza ultramobilnością, długim czasem pracy na baterii i solidną konstrukcją oferuje świetny ekran i autorskie technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dla szukających ciekawego ultrabooka – z pewnością urządzenie warte rozważenia.

Gwarancja szybkiej naprawy – Lenovo Premium Care

Notebooki Lenovo to, co do zasady, niezawodne sprzęty. Jednak, na wypadek, gdyby przytrafiła się awaria firma postanowiła objąć swoje urządzenia serii YOGA i Legion specjalnymi warunkami gwarancji – Lenovo Premium Care. Dzięki niej, osoby, które zdecydują się na zakup jednego z objętych promocją laptopów i zarejestrują swój zakup będą mogły liczyć na naprawę swojego urządzenia w ciągu 5 dni roboczych. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, Lenovo zwróci wartość zakupu oraz naprawiony sprzęt. Więcej szczegółów dotyczących promocji znajduje się na stronie internetowej producenta.

Wpis powstał we współpracy z firmą Lenovo