Śląska Karta Usług Publicznych będzie działać tylko do 2021 roku. Rozpoczęto rozmowy o nowym systemie

Ze Śląskiej Karty Usług Publicznych można korzystać od 2015 roku. Dzięki niej mieszkańcy regionu śląskiego mogą płacić za usługi publiczne, co sprowadza się obecnie przede wszystkim do uiszczania należności za bilety komunikacji miejskiej. System, który ma swoje bolączki, ma być mocno zmodyfikowany lub zastąpiony innym w 2021 roku.

Śląska Karta Usług Publicznych miała stać się czymś w rodzaju uniwersalnej portmonetki w 21 gminach aglomeracji katowickiej. Karta ŚKUP jest używana jako bilet komunikacji miejskiej, sposób płatności za parkowanie, token w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin.

Reklama

Praktyka pokazała jednak, że Karta używana jest głównie do okazywania jej w komunikacji miejskiej – w pozostałych miejscach właściwie się nie sprawdziła. Terminale w bibliotekach czy obiektach sportowych stoją praktycznie nieużywane. Choć system ŚKUP miał w idei być rozwiązaniem prostym, okazał się na tyle trudny w obsłudze i awaryjny, że niektórzy w ogóle zarzucili korzystanie z niego.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła prace nad systemem, który po 2021 roku ma zastąpić ŚKUP. Od początku roku to właśnie ten podmiot jest odpowiedzialny za transport, zaś Zarząd Transportu Metropolitarnego bezpośrednio przejmuje obowiązki związane z organizacją komunikacji publicznej na Śląsku. Właśnie ZTM będzie także pracował nad modernizacją i przyszłym zastąpieniem ŚKUP nowym systemem.

Zgodnie z wypowiedzią Grzegorza Kwiatka, członka zarządu GZM, wkrótce ma zostać podjęty dialog techniczny, którego celem będzie ustalenie kierunku rozwoju lub zastąpienia systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych bardziej wydajnym rozwiązaniem. Chodzi o to, by pomysł był gotowy na 2021 rok, ponieważ wtedy kończy się termin obligatoryjnego utrzymania ŚKUP, nałożony przez Unię Europejską (projekt ten powstał z funduszy unijnych).

Być może sensowne będzie wprowadzenie systemu, który z powodzeniem działa już we Wrocławiu – tam kartę przypominającą ŚKUP zastępuje zwykła karta płatnicza, która jest odczytywana przez kontrolerów biletów przez skanery.

 

źródło: cashless.pl, portal.kartaskup.pl, nettg.pl