Śląska Policja stworzyła mapy, które ostrzegą o wypadkach i podadzą czas utrudnień na drogach

Na dość ciekawy pomysł wpadła Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Dzięki jej inicjatywie stworzono aplikację ostrzegającą o wypadkach i utrudnieniach w ruchu samochodowym na terenie województwa.

Reklama

Projekt, który powstał przy pomocy unijnej dotacji, nosi nazwę „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa”. Dzięki niemu, powstały w sumie trzy aplikacje, dostępne wyłącznie przez przeglądarkę internetową (nie znajdziemy ich w sklepie Google Play):

Ich założenia są proste: mają informować i edukować – zwłaszcza ostatnia aplikacja porusza wyobraźnię, wskazując nie tylko miejsca, gdzie dochodzi do poważnych wypadków, ale także określa, ile ich miało miejsce w ostatnim czasie. Dzięki historii zdarzeń drogowych, sięgających liczby 11 tysięcy, dowiemy się, jakie były przyczyny wypadku czy nawet jaki był dzień tygodnia w dniu zdarzenia.

Reklama

Zdarzenia Drogowe On-line pomocą dla kierowców

Praktyczną stroną dla kierowców może okazać się ta odwołująca się do aplikacji Zdarzenia Drogowe On-line. Znajdziemy w niej aktualizowane na bieżąco dane dotyczące wypadków i kolizji, do których doszło na drogach województwa śląskiego. Informacje przesyłane są przez policyjne zespoły, wkrótce po przybyciu na miejsce. Określony zostaje typ utrudnienia oraz szacunki odnośnie czasu przywrócenia drogi do pełnej płynności ruchu.

Ostatnia mapa, Rejony Dzielnicowych, ułatwia kontakt z policjantem obsługującym wybraną okolicę, ukazując granice jego przydziału, podając numer telefonu oraz wskazując najbliższy komisariat policji.

Powyższe aplikacje to naprawdę cenna inicjatywa. Martwić może tylko forma, bo choć mapy są dokładne i zawierają sporo informacji, to aż się prosi, by miały bardziej nowoczesny styl, nie mówiąc już o przeniesieniu ich do aplikacji na smartfony.

Inną rzeczą jest aktywne wykorzystywanie ich przez policjantów. W momencie pisania tego artykułu, program raportował o dwóch zdarzeniach drogowych. Nie wiem dlaczego, ale odnoszę wrażenie, że na śląskich drogach dzieje się znacznie więcej.

 

źródło: policja.orsip.pl dzięki katowice.wyborcza.pl

Reklama