Lekkie aplikacje, przybywajcie! Skype Lite już jest, ale na razie tylko dla Indii | Tabletowo.pl

Lekkie aplikacje, przybywajcie! Skype Lite już jest, ale na razie tylko dla Indii

Dołącz do dyskusji 0

Lżejsze wersje dużych aplikacji przeżywają swoją drugą młodość. Kiedyś były koniecznością, bo smartfony co rusz irytowały powtarzającymi się komunikatami o braku dostępnego miejsca. Dziś są wybierane, ponieważ ludzie coraz częściej doceniają minimalizm i prostotę, a coraz mniej podobają się im multimedialne kombajny, jakimi stają się aplikacje. No, chyba, że mieszkamy w Indiach – wtedy to raczej konieczność.

Microsoft uruchomił Skype Lite – nową wersję aplikacji do komunikacji głosowej i wideo, przeznaczoną na rynek indyjski. Plik instalacyjny waży tylko 13 MB, a sama apka jest tak skonstruowana, że potrafi działać nawet tam, gdzie występuje jedynie zasięg 2G a połączenia są niestabilne.

Ponadto, zdaniem Microsoftu, Skype Lite zużywa mniej energii akumulatora i działa płynnie nawet na starszych wersjach systemu Android. Komunikator wyposażono w opcję redukcji wykorzystania danych w połączeniach wideo, dzięki czemu nie mają być one tak kosztowne dla użytkowników. Jest dostępny w dziewięciu językach.

Zadbano też o to, żeby zintegrować Skype Lite z Aadhaar. To szeroko rozpowszechniony, ciekawy system wprowadzony w Indiach w celu łatwej identyfikacji. Przypomina taki cyfrowy PESEL i pomaga zachować bezpieczeństwo w sieci.

Skype Lite jest dowodem na to, że również Microsoft dostrzega w Indiach wielki potencjał. Sporo tam jeszcze miejsca na wzrost, stąd również inne firmy dystrybuują tam lżejsze wersje swoich aplikacji, pamiętając o tym, że przeciętny indyjski smartfon jest telefonem z niskiej półki cenowej, a infrastruktura sieci komórkowej nie jest mocno rozwinięta. Google niedawno rozpoczęło tam prace z YouTube Go.

Skype miał już kiedyś lżejszą wersję swojej aplikacji, ale z niej zrezygnował. Może za wcześnie? Chętnie zainstalowałbym apkę tego komunikatora na swoim smartfonie, jeśli zajmowałaby poniżej 20 MB miejsca. Co bardziej uparci zawsze mogą ściągnąć plik .apk i korzystać ze Skype Lite pomijając Sklep Google Play.

źródło: The Verge, CrazyEngineers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona