Lekkie aplikacje, przybywajcie! Skype Lite już jest, ale na razie tylko dla Indii

Lżejsze wersje dużych aplikacji przeżywają swoją drugą młodość. Kiedyś były koniecznością, bo smartfony co rusz irytowały powtarzającymi się komunikatami o braku dostępnego miejsca. Dziś są wybierane, ponieważ ludzie coraz częściej doceniają minimalizm i prostotę, a coraz mniej podobają się im multimedialne kombajny, jakimi stają się aplikacje. No, chyba, że mieszkamy w Indiach – wtedy to raczej konieczność.

Microsoft uruchomił Skype Lite – nową wersję aplikacji do komunikacji głosowej i wideo, przeznaczoną na rynek indyjski. Plik instalacyjny waży tylko 13 MB, a sama apka jest tak skonstruowana, że potrafi działać nawet tam, gdzie występuje jedynie zasięg 2G a połączenia są niestabilne.

Ponadto, zdaniem Microsoftu, Skype Lite zużywa mniej energii akumulatora i działa płynnie nawet na starszych wersjach systemu Android. Komunikator wyposażono w opcję redukcji wykorzystania danych w połączeniach wideo, dzięki czemu nie mają być one tak kosztowne dla użytkowników. Jest dostępny w dziewięciu językach.

Zadbano też o to, żeby zintegrować Skype Lite z Aadhaar. To szeroko rozpowszechniony, ciekawy system wprowadzony w Indiach w celu łatwej identyfikacji. Przypomina taki cyfrowy PESEL i pomaga zachować bezpieczeństwo w sieci.

Skype Lite jest dowodem na to, że również Microsoft dostrzega w Indiach wielki potencjał. Sporo tam jeszcze miejsca na wzrost, stąd również inne firmy dystrybuują tam lżejsze wersje swoich aplikacji, pamiętając o tym, że przeciętny indyjski smartfon jest telefonem z niskiej półki cenowej, a infrastruktura sieci komórkowej nie jest mocno rozwinięta. Google niedawno rozpoczęło tam prace z YouTube Go.

Skype miał już kiedyś lżejszą wersję swojej aplikacji, ale z niej zrezygnował. Może za wcześnie? Chętnie zainstalowałbym apkę tego komunikatora na swoim smartfonie, jeśli zajmowałaby poniżej 20 MB miejsca. Co bardziej uparci zawsze mogą ściągnąć plik .apk i korzystać ze Skype Lite pomijając Sklep Google Play.

 

źródło: The Verge, CrazyEngineers