fot. Google

W Sklepie Play była dostępna aplikacja na Androida, sprzedająca logo Ethereum za… 335 euro!

Nie od dziś wiadomo, że w Sklepie Play znajduje się pełno fałszywych i potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. Oczywiście, amerykański koncern stara się z tym walczyć, lecz nie zawsze tak skutecznie, jak oczekiwaliby tego użytkownicy. Dowodem na to stwierdzenie jest aplikacja, która była dostępna przez ponad rok i służyła do wyłudzania pieniędzy.

Reklama

Pod koniec 2017 roku we wszystkich mediach wrzało na temat kryptowalut. Powstały dziesiątki filmów, artykułów i grup analizujących Bitcoina, Ethereum czy też Liska. Jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, ludzie żerują na niewiedzy innych osób.

Jeden z deweloperów umieścił w Sklepie Play aplikację, która nazywała się „Ethereum” – tak, jak jedna z kryptowalut. Kupując ją za kwotę 334,99 euro użytkownik miał otrzymać jedną jednostkę Ethereum. Dlaczego znalazły się osoby, które zdecydowały się na zakup tego programu? Ano dlatego, że była to cena niższa o 100 dolarów od ceny giełdowej. Dodatkowo twórcą aplikacji było Google Commerce Ltd. – oczywiście jest to firma podszywająca się pod Google, ale niektórzy widząc taką nazwę mogli pomyśleć, że autorem jest sam koncern z Mountain View.

Na zakup „Ethereum” zdecydowało się ponad 100 osób, a dwadzieścia dwie wydały ocenę, której średnia wyniosła 4 gwiazdki (w 5 stopniowej skali). Domyślam się, że pozytywne komentarze zostały umieszczone przez samego autora, w celu uwiarygodnienia aplikacji. Oczywiście po jej zakupie nie otrzymywało się żadnej kryptowaluty, a jedynie grafikę przedstawiającą logo Ethereum.

Około miesiąc temu Google zdecydowało się zakazać umieszczania w sklepie aplikacji do wydobywania kryptowalut. Deweloperzy mają 30 dni na wprowadzenie zmian w swoich aplikacjach – tak, aby były zgodne z nowym regulaminem. Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok do usunięcia fałszywych aplikacji ze Sklepu Play.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/10/google-play-zadba-o-fortnite/

Źródło: The Next Web, Twitter