Kupowałeś coś w sklepie OnePlus i płaciłeś kartą? Sprawdź, czy ktoś nie chciał Ci jej wyczyścić ze środków | Tabletowo.pl

Kupowałeś coś w sklepie OnePlus i płaciłeś kartą? Sprawdź, czy ktoś nie chciał Ci jej wyczyścić ze środków

Dołącz do dyskusji 0

Płacenie kartą w internecie jest proste, szybkie i wygodne, więc mnóstwo osób z tego korzysta. Wydawać by się bowiem mogło, że w większości przypadków jest to również bezpieczne i klienci nie mają się czego obawiać. Cóż, niemałe problemy mogą mieć jednak ci, którzy w ostatnich tygodniach kupili coś w sklepie OnePlus, ponieważ możliwe, że wyciekły dane ich kart i ktoś zechce je wyczyścić z środków.

O co chodzi?

Na oficjalnym forum OnePlus pojawił się niepokojący wątek. Zainicjował go jeden z klientów, który 26 listopada i 28 listopada 2017 roku kupił po jednym smartfonie w sklepie OnePlus. Za oba zamówienia zapłacił dwiema różnymi kartami kredytowymi. Warto w tym miejscu dodać, że poza tym praktycznie z nich w ogóle nie korzysta, jedynie bardzo sporadycznie. Mimo to, ostatnio otrzymał od banku informację, że odnotowano podejrzane transakcje.

I faktycznie, po zalogowaniu się do bankowości internetowej okazało się, że obiema kartami dokonano kilku transakcji. Na szczęście ten akurat klient miał włączoną ochronę przed tego typu wyłudzeniami, lecz nie to jest tutaj najważniejsze. Najbardziej istotny jest fakt, że w pewnym momencie dochodzi do wywołanego przez hakerów wycieku danych, które następnie mogą wykorzystać we własnych celach. Co gorsza, jak pokazuje powyższy przypadek, robią to. Potwierdzają to zresztą inni klienci, którzy w ostatnim czasie kupili coś na stronie oneplus.net i również odnotowali podejrzane transakcje na swoich kartach płatniczych.

fot. Fidus InfoSecurity

Kto ponosi winę?

Zaraz zapewne posypią się gromy na OnePlus, że nie dopilnował, aby dokonywane na jego stronie transakcje były w pełni bezpieczne. Cóż, producent winny jest jedynie pośrednio, ponieważ głównym winowajcą jest wykorzystywana przez niego platforma Magento eCommerce. Niestety, nie jest ona najbezpieczniejsza, gdyż problemy z jej bezpieczeństwem odnotowywano już w 2015 roku.

Co mają zrobić ci, którzy zaopatrzyli się w coś w oficjalnym sklepie producenta?

Przede wszystkim należy sprawdzić historię dokonywanych użytą na stronie oneplus.net kartą transakcji. Jeżeli zauważy się jakieś podejrzane pozycje, niezwłocznie należy skontaktować się z bankiem. Jeśli bank oferuje tego typu usługi, warto włączyć jakieś ubezpieczenie przed próbą wyłudzenia. Można też wyzerować limit transakcji internetowych. Ostateczną ostatecznością jest zastrzeżenie karty płatniczej i wyrobienie nowej.

Źródło: OnePlus, Fidus InfoSecurity

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona