Android logo (fot. Pixabay)

Google szykuje się na składane smartfony – Android otrzyma wsparcie dla takich urządzeń

Jest już w zasadzie przesądzone, że w przyszłym roku najwięksi producenci wprowadzą na rynek składane smartfony. Google również jest o tym przekonane, dlatego ogłosiło dziś, że Android otrzyma wsparcie dla tego typu konstrukcji.

Samo Apple nie kwapi się do wypuszczenia na rynek składanego smartfona, ale producenci urządzeń z Androidem jak najbardziej. Samsung i Huawei oficjalnie to przyznali, ale chodzą też ploty, że na analogiczny krok zdecydują się również LG i Lenovo. Jeśli ten nowatorski pomysł chwyci, to bez wątpienia do tego grona dołączą także inne duże marki, jak Oppo, Xiaomi i Vivo.

Reklama

Producenci samodzielnie jednak niewiele zdziałają, ponieważ każdy jeden wgrywa do swoich smartfonów i tabletów Androida, który nie ma natywnego wsparcia dla składanych konstrukcji. Doskonale to widać na przykładzie zaprezentowanego ostatnio przez Royole FlexPai – oprogramowanie w tym sprzęcie nie przełącza się płynnie pomiędzy trybami. Co prawda firma zapowiedziała, że to dopracuje, ale musi to zrobić własnymi siłami.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/31/premiera-skladany-smartfon-flexpai-rouyu-technology-royole-specyfikacja-cena/

Google zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie może pozostać obojętne na zapędy producentów, dlatego ogłosiło dzisiaj, że Android dostanie wsparcie dla składanych urządzeń. Bez pomocy koncernu z Mountain View ich rozpropagowanie wśród klientów byłoby bowiem znacznie trudniejsze, gdyż firmy same musiałyby się zająć optymalizacją oprogramowania, aby odpowiednio dopasowywało się ono do aktualnej formy.

Na razie Google nie zdradziło zbyt wiele informacji na ten temat, ale najważniejsze jest jedno: aby aplikacje płynnie przełączały się pomiędzy formami, tj. złożoną i rozłożoną. Prawdopodobnie trochę postarać się będą musieli również deweloperzy, gdyż koncern z Mountain View całej roboty za nich nie zrobi. Widać to chociażby po przykładzie ekranów z wycięciami – trochę czasu minęło, aż twórcy w swoich programach dodali wsparcie dla takich wyświetlaczy.

Co ciekawe, Dave Burke potwierdził również, że Google współpracuje z kilkoma producentami nad składanymi urządzeniami, w tym m.in. z Samsungiem. Przy okazji zdradził też, iż sprzęt Koreańczyków pojawi się na początku 2019 roku.

Źródło: Droid Life