Sztuczna inteligencja Google wygrywa z mistrzem świata w dwóch partiach Go 16

Sztuczna inteligencja Google wygrywa z mistrzem świata w dwóch partiach Go

AlphaGo, sztuczna inteligencja Google, pokonała Ke Jie w dwóch meczach w Go z trzech zaplanowanych. To oznacza właściwie zwycięstwo komputera nad człowiekiem – gracz uważany za najlepszego ludzkiego zawodnika na świecie będzie próbował ratować swoją reputację jeszcze w sobotę, kiedy to zostanie rozegrana trzecia, ostatnia partia.

Zwycięstwo Alpha Go nastąpiło nieco ponad rok po tym, jak ta sama sztuczna inteligencja pokonała innego gracza w Go, Lee Se-dola.

Sztuczna inteligencja Google wygrywa z mistrzem świata w dwóch partiach Go 17

Alpha Go cały czas analizował ruchy Ke Jie, i uznał 50 pierwszych ruchów człowieka za „doskonałe”. Ruchy te prowadziły Ke Jie przez szereg złożonych bitew na planszy. Sztucznej inteligencji udało się jednak wytrzymać ataki mistrza i tak poprowadzić rozgrywkę, że Ke Jie musiał się poddać. Jak skomentował to prezes firmy DeepMind: „pierwsze 100 ruchów ocierało się o geniusz – to była najbardziej złożona rozgrywka w Go rozegrana przez człowieka i Alpha Go w wersji Master”.

Dzisiejsza gra różniła się od pierwszej. Alpha Go wykonał ruchy, które były przeciwieństwem moich wizji dotyczących tego, jak zmaksymalizować prawdopodobieństwo wygranej. W środku rozgrywki pomyślałem nawet, że jestem bliski zwycięstwa, jednak AlphaGo miał najwyraźniej inne plany. Jestem trochę smutny i nieco żałuję, bo uważam, że grałem całkiem nieźle.
– Ke Jie, uznawany za najlepszego gracza w Go na świecie

Sztuczną inteligencję Alpha Go AI opracowano w firmie DeepMind (przedsiębiorstwo zostało kupione przez Google w 2014 roku). Wykorzystuje proces uczenia maszynowego i sieci neuronowe do analizy prawdopodobieństwa wygranej i do wybierania ruchów, które mogą doprowadzić do wygranej.

Dopóki AlphaGo nie wygrał z Lee, starożytna gra planszowa Go była dla informatyków prawdziwą zagwozdką. Jest ona zdecydowanie bardziej złożona od szachów przez ogromną liczbę potencjalnych ruchów. Co ciekawe, wygrana sztucznej inteligencji od DeepMind nastąpiła znacznie wcześniej niż przypuszczano, a nowa wersja Alpha Go – „Master” – jest jeszcze bardziej inteligentna.

Sztuczna inteligencja Google wygrywa z mistrzem świata w dwóch partiach Go 18
Ke Jie rozkminia kolejny ruch

Ke Jie i AlphaGo rywalizują podczas konferencji Future of Go, który odbywa się w chińskim Wuzhen w tym tygodniu. Wielki finał odbędzie się w sobotę, kiedy to Sztuczna Inteligencja zagra przeciw ludziom w kilku meczach. Najpierw „zasiądzie” do stołu w Go przeciwko dwóm profesjonalistom (dwa mecze, jeden po drugim), a następnie będzie przeciwnikiem pięciu wysokiej klasy chińskich graczy jednocześnie.

Władze chińskie niespecjalnie ucieszyły się z faktu, że ich rodak przegrywa z maszyną, dlatego obywatele Chińskiej Republiki Ludowej nie mogą oglądać telewizyjnej transmisji z rozgrywek. Stream został zablokowany przez władze – nieoficjalnie żadna strona internetowa nie może bez pozwolenia pokazywać relacji ze szczytu Future of Go. Nie zdziwiłbym się, gdyby chińskie media kompletnie przemilczały zwycięstwo AlphaGo nad Ke Jie.

 

źródło: The Verge, Mashable