smartfon Xiaomi CC9e
Xiaomi CC9e (fot. Xiaomi)

Czy Xiaomi CC9e ma „gorsze” 48 Mpix niż Redmi K20 Pro? Nie

Im więcej megapikseli, tym lepiej – z takiego założenia zdają się wychodzić producenci. Xiaomi ochoczo sięga po nowe sensory o rozdzielczości 48 Mpix, lecz okazuje się, że nie w każdym modelu stosowany jest dokładnie ten sam czujnik. Czy więc Xiaomi CC9e ma „gorsze” 48 Mpix niż Redmi K20 Pro?

Reklama

Jeszcze do niedawna sytuacja była jasna i klarowna, bowiem producenci mieli do wyboru jeden z dwóch sensorów: Sony IMX586 i Samsung GM1. Oba mają matrycę 1/2″ (przekątna 8,0 mm), rozdzielczość 48 Mpix, pojedynczy piksel wielkości 0,8 µm i oferują funkcję łączenia czterech sąsiadujących pikseli w jeden większy o rozmiarze 1,6 µm. Mimo podobnej specyfikacji, na pokładach smartfonów częściej spotykany jest produkt Japończyków.

Reklama

Dość nieoczekiwanie sytuacja się jednak skomplikowała, bowiem bez żadnej zapowiedzi Sony wprowadziło na rynek kolejny sensor o rozdzielczości 48 Mpix – Sony IMX582. Okazuje się, że trafił on do Xiaomi CC9e, chociaż na stronie producenta na próżno szukać informacji o jego zastosowaniu. Użytkownicy w Chinach zaczęli zastanawiać się, dlaczego firma zdecydowała się na taki krok i czy te 48 Mpix są „gorsze” od 48 Mpix w czujniku Sony IMX586.

Lu Weibing postanowił rozwiać wątpliwości zainteresowanych i podzielić się prostą tabelką (zamieszczoną poniżej), w której porównane są najważniejsze parametry obu sensorów Sony. Jak możecie zobaczyć, Sony IMX586 i Sony IMX582 są niemal identyczne – jedyną różnicą jest to, że tylko pierwszy z ww. obsługuje nagrywanie wideo w 4K przy 60 klatkach na sekundę (drugi rejestruje jedynie przy 30 fpsach).

Sony IMX586 vs Sony IMX582

Tego już Lu Weibing nie powiedział, ale można podejrzewać, że sensor Sony IMX582 jest tańszy niż Sony IMX586 i dlatego producent zastosował go w Xiaomi CC9e. Bardzo możliwe, że znajduje się on także w Xiaomi CC9, ponieważ na stronie produktu wymieniono, że smartfon może nagrywać wideo w rozdzielczości 4K przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę.

Oczywiście przeciętny użytkownik nie będzie sobie zaprzątać głowy tą kwestią, ale miło ze strony producenta, że postanowił ją wyjaśnić zainteresowanym.

Premiera Xiaomi CC9, CC9e i CC9 Meitu Edition

Oto spadkobiercy przejętego przez Xiaomi Meitu: modele CC9, CC9e i CC9 Meitu Edition

Źródło: Weibo przez MyDrivers, GizChina