Semantyczne Smart Search dla Windowsa 8.1 już dostępne 18

Semantyczne Smart Search dla Windowsa 8.1 już dostępne

bing1

W październiku, razem z aktualizacją do 8.1, system Windows otrzymał bardzo praktyczne narzędzie – systemową wyszukiwarkę Smart Search, współpracującą z Bingiem. Nowy szukacz zupełnie zmienił sposób działania wraz z nową wersją i pozwolił przeszukiwać wszystkie zasoby – aplikacje, pliki, Internet, narzędzia systemowe, ustawienia komputera czy obrazy.Semantyczne Smart Search dla Windowsa 8.1 już dostępne 19

Całość prezentowana była w estetycznym oknie wyników wyszukiwania, podzielonych na kategorie i tematy. Po aktualizacji 8.1 Update, Smart Search możemy wywołać bezpośrednio z ekranu startowego, bez konieczności wysuwania paska charmsów zza prawej krawędzi ekranu. Nowe wytyczne dla twórców aplikacji również zalecają umieszczanie wyszukiwarki bezpośrednio w oknie appki, a nie tak jak to było w 8.0 – jedynie w charmsach, co prowadziło do dezorientacji wielu użytkowników, którzy niewprawnie poruszali się w nowym interfejsie kafelkowego Windowsa.

W tym tygodniu, wraz z aktualizacjami dostarczanymi przez Windows Update, otrzymaliśmy kolejne usprawnienia tego narzędzia – pisaliśmy o tym jakiś czas temu, ale tym razem jest to informacja oficjalna i dostępna dla wszystkich (anglojęzycznych) użytkowników okienek. Microsoft skoncentrował się na usprawnieniu wyszukiwarki w taki sposób, żeby radziła sobie z zapytaniami wyrażonymi w języku naturalnym – tak jak Cortana, Siri czy Google Now. Smart Search szuka między innymi w narzędziach systemu i jego ustawieniach, ale prawdopodobnie wiele razy zetknęliśmy się z sytuacją, kiedy nie znaliśmy dokładnej nazwy tych narzędzi czy preferencji. Jak „zapytać” system o konfigurację drukarki czy o to jak zrobić screenshota? Do tej pory trzeba było zgadywać lub odpalać przeglądarkę i szukać rozwiązania w Internecie. Nowa aktualizacja wyszukiwarki pozwala ominąć ten problem – mamy możliwość zadawać pytania czy formułować frazy w języku naturalnym – na przykład „instalacja drukarki”, „mój ekran jest za jasny” czy „jak pobrać aplikacje dla Windows 8”. Dla przypomnienia – na razie tylko w języku angielskim.

Dodatkowo, zaimplementowano również korekcję literówek – nawet jeśli zrobimy drobny błąd w danym wyrazie czy zdaniu – Smart Search powinien go skorygować i zaproponować nam prawidłową listę wyników. Każdy, kto chce wypróbować nową wyszukiwarkę musi sprawdzić czy zainstalował najnowsze aktualizacje z Windows Update oraz czy ustawiono język angielski (US) jako główny język systemu. Wyszukiwanie stało się jeszcze bardziej „Smart”, ale dalej nie jest to Cortana, która wciąż bije na głowę możliwości wbudowanej szukajki Windowsa. Zgodnie z zapewnieniami Joe Belfiore’a, Cortana trafi również na inne urządzenia, ale dopiero wtedy gdy wyjdzie z wersji Beta. Czekamy z niecierpliwością.

bing2