Scratch 2 Go: fizyczna kontrola nad aplikacjami DJ

Na przestrzeni ostatnich kilku lat aplikacje służące do miksowania muzyki za pomocą iPada przeszły gwałtowną ewolucję. Zaczęło się od tandetnych, niemal bezużytecznych aplikacji, które można było potraktować najwyżej jako ciekawostkę. Z czasem w AppStore zaczęły pojawiać się lepiej zaprojektowane programy, za pomocą których można było już z powodzeniem miksować muzykę np. na domowych imprezach. Obecnie aplikacje te stoją na tak wysokim poziomie, iż obecność iPada wśród narzędzi pracy znanych DJ-ów nie dziwi już chyba nikogo.

Niestety, gdy minęła już pierwsza fascynacja możliwościami, które dają nam ekrany dotykowe, okazało się, że tak naprawdę miksowanie muzyki za ich pomocą nie jest wcale takie wygodne, jakby się to mogło na początku wydawać. Producenci sprzętu muzycznego wyczuli w tym łatwy zarobek. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać coraz to nowe akcesoria pozwalające na kontrolowanie aplikacji na iPadzie za pomocą fizycznych suwaków, pokręteł i przycisków.

Rozwiązanie proponowane przez firmę ION Audio powala prostotą i szczerze mówiąc trudno mi uwierzyć, że nikt nie wpadł na nie wcześniej. Zaprezentowany na tegorocznych targach CES zestaw Scratch 2 Go to po prostu zestaw plastikowych pokręteł i suwaków przyczepianych do ekranu naszego tabletu za pomocą przyssawek. Każdy ich ruch odczytywany jest przez aplikacje identycznie jak ruch naszego palca, co w gruncie rzeczy czyni je po prostu rysikami o nietypowych kształtach. Prawda, że proste? Oczywiście nie jest to raczej rozwiązanie kierowane do ludzi, dla których miksowanie muzyki jest głównym źródłem utrzymania, ale hobbiści, którzy nie chcą wydawać zbyt dużej sumy na sprzęt, powinni być zadowoleni.

W skład zestawu wchodzą dwa koła Jog, dwa zestawy pokręteł Equalizera oraz crossfader. Poszczególne części zostały zaprojektowane tak, by zapewnić ścisłą współpracę z darmową aplikacją iDJ2GO, ale nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z innej. Wystarczy by dostępne w niej wirtualne manipulatory miały wielkość zbliżoną do tych z zestawu Scratch 2 Go. Tutaj jednak pojawia się jeden poważny problem. Otóż wszystko wskazuje na to, że przyczepione do ekranu fizyczne manipulatory, mimo iż pomocne w trakcie samego miksowania, mogą okazać się przysłowiową solą w oku podczas przeglądania naszej biblioteki utworów lub korzystania z bardziej zaawansowanych funkcji programu, gdyż będą nam one najzwyczajniej zasłaniać widok. Oznacza to, że jeżeli firma ION nie wymyśli jakiejś nowej aplikacji, w której częściowo zasłonięty ekran nie będzie przeszkodą (wystarczyłoby też usprawnienie aktualnej wersji) Scratch 2 Go może stracić wielu z potencjalnych użytkowników. Póki co pozostaje trzymać za nich kciuki, bo naprawdę szkoda by było zmarnować taki pomysł.

źródło