Samsung zapłacił Microsoftowi 1 mld dolarów za sprzedaż urządzeń z Androidem - Tabletowo.pl

Samsung zapłacił Microsoftowi 1 mld dolarów za sprzedaż urządzeń z Androidem

Dołącz do dyskusji 0

A wszystko dotyczy sporów patentowych. Może nawet nie tyle sporów, co wykorzystania patentów Microsoftu przez Google w swoim systemie operacyjnym Android. Co do tego nie ma wątpliwości i godzi się z tym samo Google.

W czym zatem problem? Jakiś czas temu było głośno, gdy Microsoft miał pozwać Samsunga za niewypełnianie umowy, co do płacenia opłat licencyjnych i dostatecznego promowania urządzeń z Windows i Windows Phone. Treść sporów znajdziecie w źródłach pod tym wpisem. W skrócie – Koreańczycy zgodzili się płacić za wykorzystanie patentów w Androidzie i na promowanie urządzeń z systemem operacyjnym firmy z Redmond, ale… uznali, że po przejęciu Nokii umowa straciła ważność.

Tabletowo.pl Samsung zapłacił Microsoftowi 1 mld dolarów za sprzedaż urządzeń z Androidem Android Google Microsoft Samsung

To nie jest jednak najciekawszy fragment. Jak donosi serwis re/code, w pozwie Microsoft oświadczył, że Samsung w roku 2013 zapłacił im ponad 1 mld dolarów za umowy patentowe. To bardzo duża suma, nawet jak na tak wielkie firmy. Brad Sams z Neowin pokusił się o wyliczenia, w których na podstawie danych sprzedażowych tabletów i smartfonów Samsunga oraz udziału Androida w tej sprzedaży (96%), oszacował, że Microsoft zarabia około 3,21 dolara na każdym urządzeniu z zielonym robotem od Koreańczyków. Na sprzedaży telefonów z WP zarabia od jakiegoś czasu… 0,0 dolarów. A przynajmniej jeśli chodzi o bezpośredni przychód.

Spór dalej się toczy, choć w pewnym momencie wydawało się, że obie firmy się dogadały i nie chcą toczyć sporów publicznie, w sądach. Na razie jednak znajdujemy się w sytuacji, gdy Microsoft więcej zarabia na licencji androidowej niż windowsowej – jeśli chodzi o urządzenia mobilne.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona