procesor Samsung logo
fot. Pixabay

Samsung zaoferuje dyski SSD i pamięci DRAM zgodne z AMD EPYC 7002

Jeszcze nie zdążył opaść kurz po premierze najnowszych układów AMD dedykowanych do pracy w centrum danych i superkomputerach, a Samsung poinformował o pierwszych pamięciach zdolnych wykorzystać potencjał drugiej generacji architektury EPYC.

Prezentacja drugiej wersji układów AMD EPYC odbiła się szerokim echem w całej branży. Poinformowano, że nowe procesory pobiły 80 rekordów, zapowiedziano współpracę od strony sprzętowej z takimi gigantami jak HPE, Dell czy Lenovo czy największymi dostawcami usług chmurowych (Microsoft, Google). Do tego nowe procesory mają być relatywnie niedrogie w utrzymaniu. Wszystko po to, by zrealizować spore wyzwanie, jakim jest osiągnięcie 10% udziału w rynku układów dedykowanych data center.

Reklama

Żeby potencjał budowanych w oparciu o AMD EPYC maszyn nie był ograniczany konieczne jest zastosowanie odpowiednich pamięci DRAM oraz dysków SSD. Zaoferowania pierwszych z nich podjął się Samsung, tworząc dysk PM1733 oraz kompatybilne pamięci RDIMM oraz LRDIMM.

Dyski SSD serii PM1733 wykorzystują protokół PCIe czwartej generacji, co umożliwiło osiągnięcie dwukrotnie lepszych parametrów od obecnej generacji. Istotnie, prędkości odczytu są imponujące. 8.0 GB/s dla odczytu sekwencyjnego i 1500K IOPS dla losowego to w chwili obecnej najwyższa dostępna półka. W zależności od konfiguracji maksymalna pojemność dysku może wynieść 30,72 TB (U.2) albo 15,36 TB (HHHL). Do produkcji SSD wykorzystano  kości 512 Gb TLC V-NAND piątej generacji.

Rynkowa nowość będzie dostępna na rynku jeszcze w tym kwartale. Jako, że PM1733 są kompatybilne wstecznie z interfejsem PCIe trzeciej generacji mogą stanowić bazę do późniejszej dalszej rozbudowy serwera.

Wraz z dyskiem SSD na rynku pojawią się kompatybilne z architekturą AMD EPYC 2 pamięci DRAM. Producent deklaruje ich dostępność we wszystkich oczekiwanych konfiguracjach (RDIMM i LRDIMM). W sprzedaży pojawią się moduły o pojemności od 8 do 256 GB, co umożliwi budowę stacji roboczych, w których jedna jednostka CPU ma do dyspozycji aż 4 TB pamięci operacyjnej.

Zarówno Samsung jak i AMD gorąco zapewniają, że ich produkty spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i wydajności, dzięki czemu potencjalni zainteresowani mogą bez obaw budować swoje centra danych w oparciu o nową architekturę.

Źródło: Samsung