fot. Tabletowo

Samsung wyprodukuje własny procesor do obsługi sztucznej inteligencji?

Wiele wskazuje na to, że Samsung zbroi się na potęgę, a sporą część z planowanych nowości ma otrzymać Galaxy S10, którego zobaczymy na przełomie lutego i marca. Do listy nowości dołącza właśnie dedykowany procesor AI.

Koreańczycy rzekomo są już na ukończeniu prac. Sam układ został wyprodukowany w technologii 7 nm EUV i ma wyróżniać się dwoma rdzeniami zarezerwowanymi dla sztucznej inteligencji. Moduł ma odpowiadać za przetwarzanie obrazu, jego rozpoznawanie oraz optymalizację szeroko rozumianej pracy użytkownika. Pewnego rodzaju ciekawostką jest także planowana technologia rozpoznawania mowy, co – w pewnym sensie – stanowi wyróżnik na tle układów konkurencji.

Exynos 9810 (fot. @SamsungExynos)

Warto poświęcić też chwilę technologii EUV, bowiem jest to pewnego rodzaju nowość, z którą nie zetknęliśmy się jeszcze w branży smartfonów. W pewnym uproszczeniu EUV to technologia produkcji procesora przy użyciu naświetlania, w której określone źródło światła odpowiada za wygrawerowanie na układzie obwodu półprzewodnikowego. Do tej pory korzystało się z technologii, która bazowała na fluorku argonu, jednak dzięki zastosowaniu technologii EUV, obwód półprzewodnikowy będzie mniejszy niż 10 nm, co dla innych technologii jest wynikiem nieosiągalnym.

Samsung jest pewien, że zastosowanie przełomowej technologii przekuje się na znaczącą poprawę wydajności układów, a co za tym idzie, na lepsze działanie sztucznej inteligencji w praktyce. Naturalnie, droga do realizacji obietnic jest jeszcze dość długa, jednak wypada docenić producenta za dość nieszablonowe podejście do sztucznej inteligencji w smartfonie. Pytanie tylko, czy to właśnie na SI użytkownikom będzie zależeć najbardziej?

źródło: ETNews

na zdjęciu głównym: Samsung Galaxy S9 Plus (fot: Tabletowo.pl)