pieniądze money kasa Samsung logo
fot. Pixabay

Samsung podsumował czwarty kwartał i cały 2018 rok. Prognozy na 2019 rok są umiarkowanie optymistyczne

Samsung opublikował dziś wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały 2018 rok. W ujęciu kwartalnym producent odnotował spadek przychodów we wszystkich obszarach swojej działalności, zaś w rocznym wzrost przychodów rok do roku odnotowała jedynie jednostka zajmująca się produkcją półprzewodników.

W czwartym kwartale 2018 roku wszystkie jednostki Samsunga wygenerowały skonsolidowany przychód w wysokości 59,27 bln wonów południowokoreańskich. Jest to mniej o 10% niż w analogicznym okresie rok wcześniej (Q4 2017). Jeśli zaś chodzi o zysk operacyjny, to ten wyniósł 10,8 bln KRW i był aż o 29% niższy niż przed rokiem.

Po podsumowaniu całego 2018 roku okazało się, że wszystkie spółki Samsunga wygenerowały skonsolidowany przychód w kwocie 243,77 bln KRW i zysk operacyjny w wysokości 58,89 bln KRW. Jest to więc kolejny rekordowy rok dla koreańskiego koncernu, pomimo że sam czwarty kwartał ubiegłego roku nie należał do najbardziej udanych.

Wyniki finansowe Samsunga (fot. Samsung)

Jeśli zaś chodzi o sam dział IT & Mobile Communications, który odpowiedzialny jest m.in. za urządzenia mobilne, to ten w czwartym kwartale 2018 roku wygenerował 23,32 bln KRW przychodu i 1,51 bln KRW zysku operacyjnego. W obu przypadkach są to mniejsze kwoty niż w analogicznym okresie rok wcześniej (Q4 2017), kiedy wynosiły one – odpowiednio – 25,47 bln KRW i 2,42 bln KRW. Spadek zysku operacyjnego Samsung tłumaczy faktem, iż we wspomnianym okresie odnotowano spadek sprzedaży smartfonów i przychodów z tego tytułu.

Koreańczycy prognozują, że w pierwszym kwartale 2019 roku zapotrzebowanie na inteligentne telefony i tablety ponownie spadnie z powodu sezonowego spowolnienia na rynku, które praktycznie zawsze występuje na początku każdego roku. Mimo wszystko Samsung spodziewa się, że w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku sprzeda podobną liczbę smartfonów, jak w czwartym kwartale 2019 roku – ma mu w tym pomóc wprowadzenie na rynek flagowców z serii Galaxy S10.

Oto Samsungi Galaxy S10 i Galaxy S10+ w pełnej krasie – oglądajcie i mówcie, co sądzicie

Jeśli zaś chodzi o prognozy na cały 2019 rok, to Koreańczycy spodziewają się sprzedać mniej więcej tyle samo smartfonów, co w 2018 roku. Jednocześnie oczekują też, że średnia cena sprzedaży wzrośnie z uwagi na fakt, że nowe modele będą wyposażane w high-endowe elementy, takie jak duże wyświetlacze, kości pamięci o dużej pojemności i aparaty składające się z kilku obiektywów.

Przy okazji Samsung po raz kolejny zapowiedział, że w 2019 roku wprowadzi na rynek składany smartfon oraz urządzenia z modemem 5G.

Źródło: Samsung